Power Management با استفاده از ESP32

با سلام خدمت سروران گرانقدر.
بنده در حال طراحی یک سیستم با استفاده از ESP32 هستم.
در این سیستم تغذیه توسط باتری تامین میشود .
ممکن است از باتری های قلمی غیر قابل شارژ استفاده کنم که در این صورت یک مبدل افزاینده جهت تامین ولتاژ از باتری ضعیف شده مورد نیاز خواهد بود.
ترجیح بنده این است که این سیستم توسط سلول لیتیومی تامین توان شود و یک مدار شارژر و محافظ باتری هم روی بورد تعبیه کنم.
در این سیستم بایستی میزان شارژ باتری، و شارژ شدن باتری نمایش داده شود. شکل زیر یک مدار برای اندازه گیری باتری توسط پردازنده است.
JvVhZ
پرسش اصلی این است که با استفاده از چنین مداری آیا میتوان تراشه شارژر باتری را حذف کرد و وظیفه آن را به کنترلر مفاوضه نمود؟
دوستان اگر تجربات مشابهی دارند خوشحال میشوم به اشتراک بگذارند.

1 پسندیده

امکان انجامش هست اما چندتا نکته رو باید مد نظر قرار بدید
مهمترین این هست که در صورت پایین آمدن ولتاژ باتری به سطحی که باید ولتاژ قطع شود میکرو دستور خاموش را ارسال می کند اما خود میکرو همچنان مصرف کننده جریان هست مگر اینکه جریان میکرو هم به طور کامل قطع شود ولی مشکل بعدی که برای شما پیش میاد اینه که در صورت شارژ دوباره باتری نیاز دارید میکرو رو جداگانه روشن کنید. همینطور اگر مداری برای روشن کردن میکرو بذارید باز هنگامی که باتری در حد قطع هست به علت تغییرات کم ولتاژ باتری در حالت خالی میکرو مکررا ریست میشه
مورد بعد این هست که در دستگاههایی که با باتری کار میکنن همیشه مهمترین نکته مصرف بهینه هست، برای این کار بخصوص در مورد ESP ها چون مصرفشان در حالت کار بالا هست نیاز هست دستگاه بیشترین زمان رو در حالت استندبای باشه تا عمر باتری بیشتری داشته باشه اما همین باعث میشه امکان اندازه گیری دائم باتری رو نداشته باشید.
برای حل این مشکلات به مجموعه قطعات چند ماسفت و چیپ ولتاژ سوپروایزر و کنترلر ریست و … دارید و اگر نیاز به کنترلر شارژ باتری هم به صورت جداگانه باشید به این نتیجه میرسید که استفاده از چیپ های کنترل شارژ و قطع باتری موجود در بازار به صرفه تر هست

2 پسندیده

ممنون از راه حلتان.
بنده درحال بررسی بیشتر هستم.
اگر از توابع Deep Sleep و واحد ULP توام با RTC استفاده کنیم فکر کنم بتوان به نتیجه رسید.
اماموردی که هست این سیستم باید به باتری نظارت کنه و درصد شارژ باتری را نمایش بدهد و زمان شارژ یا تعویض باتری را اعلام کند.
در خصوص تراشه های سوپروایزر قبلا تجربه کار با یکی دو مورد را داشتم.