نحوه ریست ماژول M66FB

با سلام
من در طراحی یک برد جدید از ماژول M66FB-03-STD استفاده کرده ام.
به دلیل کمبود پایه میکروکنترلر الآن برای این ماژول سه تا پایه بیشتر ندارم.
یکی RX و دیگری TX
برای پایه سوم در این ابهام مانده ام که PWRKEY رو متصل کنم یا پایه EN آی سی سوچینگ تغذیه ماژول
یا اصلا کنترل داشتن رو هر دو تا پایه مهم می باشد ؟
ولی جای خوانده بودم که اگر نیاز به روشن و خاموش کردن با پایه PWRKEY ندارید؛ باید کلا پایه را Pull up ثابت قرار دهید.
تمام استفاده من از ماژول فقط پیامک هست برای همین مدل M66FB-03 را انتخاب کرده ام.

سلام دوست عزیز
در ابتدا باید بگم که پایه PWRKEY برای روشن و خاموش نمودن ماژول Quectel هست و منطق استفادش هم اینه که شما برای مدتی (برای زمان بندی ها می تونید به دیتاشیت مراجعه کنید) pull-down می کنید روشن میشه و مجددا اگر این کار رو انجام بدید خاموش میشه.
حالا اگر در پروژتون نیاز دارید ماژول رو با استفاده از میکرو خاموش و روشن کنید از مدار زیر استفاده کنید

image

در غیر این صورت، این پایه رو Pull-Down کنید.

در مورد IO های دیگری برای ارتباط با M66، به صورت پیش فرض پورت سریال کافی هست،
اما برای اپلیکیشن شما دو output دیگه از MFF هم هست که به صورت سلیقه ای و اینکه نیاز بهشون دارید یا خیر انتخاب کنید و به میکروپروسسورتون متصل کنید :

توضیحات دقیقتر مربوط به این سیگنال ها رو هم در لینک دیتاشیت بالا می تونید بررسی کنید.

سپاس گذارم
ولی واقعا این پین PWRKEY واقعا به چه کاری میاد ؟
برای خاموش و روشن کردن و ریست کردن که می تونم تغذیه اش را کامل قطع و وصل کنم. آیا باز هم استفاده از این پین ضرورتی داره ؟
یعنی در مراحل کار عادی با ماژول نیاز میشه این پین ؟

سوال خوبی بود و من هم تا جایی که اطلاعات داشته باشم می نویسم،
این داستان خاموش کردن M66 با قطع تغذیه و یا با PWRKEY مثل از برق کشیدن یک سیستم و خاموش کردن با دکمه ریموتش هست :slight_smile:
دقیق تر بگیم چندتا موضوع مهم وجود داره راجع به Normal Power Down (خاموش کردن با PWRKEY ویا AT -Command ) :
1- ماژول فرصت داره دیتا و لاگ های ضروری خودش رو ذخیره کنه و کانکشن هاش رو ببنده
2- RTC همواره روشن می مونه !
3- خاموش کردن با مسیر تغذیه معمولا سخت افزار و چالش بیشتری نسبت به خاموش کردن با PWRKEY داره، چرا ؟
چون اینجا ما از یک ترانزیستور خیلی معمولی استفاده می کنیم ،
اما توی مسیر تغذیه، باید ماسفت یا ترانزیتسورمون رو High side بزاریم ، پس به لول شیف ولتاژ هم نیاز داریم، از طرفی باید ترانزیتسور خیلی خوبی استفاده کنیم که مقاومت Rds کوچیکی داشته باشه و توی اسپایک های جریانی که قراره M66 از لاین تغذیه بگیره، نه تنها خودش آسیب نبینه، بلکه افت ولتاژ زیادی ایجاد نشه که در کار ماژول تداخل ایجاد کنه.

1 پسندیده

از بابت مورد 3 که من مشکلی ندارم وصل میکنم به پایه ENABLE آی سی سویچینگ تغذیه ماژول، دقیقا همان طور که تو خود اسناد کویکتل گفته شده

مسئله مهم این هست که من اولین بار هست با این ماژول کار میکنم و می خواهم بدانم در روال عادی کار نیاز به پایه PWRKEY میشه ؟
چون محدودیت پایه دارم می خواهم پین PWRKEY یا ENABLE آی سی سویچینگ رو متصل کنم.

اگر تنها این ماژول داره از خروجی رگولاتورتون تغذیه میکنه و میکروکنترلر یا ماژول دیگه ای بهش متصل نیست می تونید از پایه EN هم استفاده کنید.
اما در مورد سوال آخرتون، در پیام قبلی توضیح دادم تفاوت خاموش و روشن کردن این ماژول با استفاده از این دو آپشن رو.

1 پسندیده

شما میتونید همیشه این پاورکی را پول آپ کنید و نیازی به اون نیست
وصل کردن و قطع کردن برق به نظرم برای ماژول GSM میتونه یک فاکتور خیلی خوب باشه که اگر حتی یک صدم درصد ماژول جواب نداد و هنگ کرد میتونید از اون حالت خارج کنید
البته برای دیوایس هایی که دسترسی بهشون نیست این موضوع اکیدا توصیه میشه

2 پسندیده