سوختن ناگهانی MC60

با سلام خدمت دوستان.
دو عدد MC60 خریداری کردم که با تغذیه ماژول 2596 (اماده) و یک عدد خازن 1000uf در خروجی این ماژول راه اندازی کردم. سریال MC60 را نیز با ماژول آماده CP2102 به رایانه متصل کردم (قرار دادن مقاومت 100 اهم در مسیر سریالها). ماژول CP2102 دارای حداکثر ولتاژ 3.3 می باشد که به MC60 اسیب نمیزند.
بعد از یک هفته برنامه نویسی و تست روی MC60 ناگهان MC60 داغ شده و از کار افتاد. دومین MC60 خریداری شده هم بعد از چند روز کار و تست ناگهان سوخت.
در ضمن من از همان ماژولهای 2596 و CP2102 در مدار atmega128 و SIM800L استفاده کرده ام که سالهاست بدون مشکل کار می کند.
به نظر شما علت از کجاست؟ ممنونم راهنمایی فرمایید

سلام
ولتاژ ورودی mc60 چند هست ؟
البته در نهایت مشکل از مدار شما هست و برای دیباگ راحت تر باید عکس از شماتیک و برد مونتاژ شده بزارید تا بشه دقیق تر بررسی کرد

سلام خسته نباشید.
ولتاژ خروجی 2596 روی 4 ولت تنظیم شده است. (از ماژول 2596 آماده در بازار استفاده شده است)
عکس های پشت و روی برد به همراه شماتیک و PCB در فایل موجود می باشد.
(MC60 بعلت سوختن از روی برد جدا شده)
البته همان لحظه اول خراب نمی شود و حتی چندین روز (7) با ان کار کردم و برنامه نوشتم و همانطور که در حال کار بود داغ شد و سوخت.
لطفا راهنمایی فرمایید.

سلام
فایل شماتیک و PCB رو لطفا با وضوح بالاتری آپلود کنید

سلام
تصاویر واضحتر خدمت شما

من که نتونستم درک مناسبی از برد شما پیدا کنم
کلی وایا زیر MC60 هست که میتونه مشکل هم ایجاد کنه و این بردی که بیشتر به نظر یک برد سمپل اولیه بدون رعایت استانداردهای اولیه هست
پیشنهاد میکنم یک برد مناسب با چاپ سبز بزنید و بعد سعی کنید اون را روی طولانی مدت تست کنید

1 پسندیده

از لحاظ مداری مشکلی نمیبینم
اما با توجه به رد سوختگی رو بردتون به نظر میرسه مشکل از سمت تغذیه باشه و در یک نقطه ای، اسپایک جریانی که توسط MC60 کشیده میشه، خروجی رگولاتور نا پایدار بشه و ولتاژی بالاتر از 4 ولت به مدار تزریق بشه.
چندتا پیشنهاد دارم، بررسی کنید :
1- زمین مدار و به خصوص MC60 رو اصلاح کنید
2- ترک های تغذیه رو بزرگتر کنید و خازن تانتالیوم رو دقیقا به کنار پین های ماژول منتقل کنید (خازن رو 100 میکرو کنید ترجیحا و یا در کنارش یک الکترولیتی بزرگتر هم بگذارید)
3- فکر میکنم رگولاتور سوییچینگتون رو بیرون مدار گذاشتید. اونو هم یک بار جداگانه تست کنید ( به صورت لحظه ببریدش روی فول لود و بردارید روی اسیلوسکوپ ببینید خروجیش چقدر پایداره) و عوضش کنید.
4- در ورودی رگولاتورهای خطی همیشه خازن کوپلینگ بگذارید.

1 پسندیده

مشکلتون رو پیدا کردید ؟
نتیجه رو اعلام کنید اینجا

متاسفانه بدلیل قیمت بالای ماژول آن را خریداری نکردم.

منم از برد اماده سایت سیسوگ استفاده میکردم، بعد یه مدت دیدم پروگرم نمیشه.
دستم خورد به ماژولش و فهمیدم به شدت داغ شده
مجبور شدم تعویض کنم و دیگه این مورد پیش نیومده برام

1 پسندیده

توصیه من اینه از تغذیه خطی استفاده بشه که خروجی استیبل تری داشته باشید
یعنی اگر‌قرار از ای سی سوئیچینگ هم استفاده کنید بعدش وارد یک تغذیه خطی بشه و سپس‌ به ماژول mc60 برسه
××× من این ای سی رگولاتور MIC29302WU خطی و غول رو قبول دارم سایت لیون الکترونیک هم موجود داره .
××× همچنین حتما برد نمونه هاتون با چاپ سبز زده بشه که خیالتون راحت بشه که جایی اتصالی نده و عملکرد پایدار تری داشته باشه…
××× خازن های در‌رنج های متفاوت ائم از تانتالیوم و سرامیکی در نزدیکی تغذیه ماژول فراموش نشه… // دیود بین ولتاژ خروجی و ورودی رگولاتور بزارید…

××× ترک مربوط به تغذیه تا جایی که میشه بزرگ باشه ( اونقدر بزرگ نه :blush:) و اگر قرار از تاپ لایر به پاتن لایر بیاد وایا به صورت رگباری روی اون ترک در‌اون محدود تغیز لایه زده بشه.

××× تغذیه این ماژول ها و نحوه سیم کشی دست کم نگیرید تا حد امکان استاندارد ها رعایت بشه و وقت بذارید

1 پسندیده