اندازه گیری جریان عبوری از ماسفت تا 30 امپر dc

سلام به دوستان و همراهان گرامی
تغذیه : باتری لیتیوم یونی
لود : 0.15 اهم تا 2 اهم

ارزان ترین حالتی که میشه با دقت ده درصد به این نتیجه رسید چیه ؟
به نظر شما میشه برای اندازه گیری جریان از Rds-on ماسفت استفاده کرد و چقدر معتبره ؟
از اونجایی که دستگاه با باتری کار می‌کنه دوست ندارم توان تلفاتی داشته باشم بالاتر از 0.5 وات

1 پسندیده

مقاومت داخلی ترانزیستور ها تابع نقطه کار و دمای پیوند قطعه است. از این رو نمیتوانید خیلی به این مقاومت داخلی اتکا کنید.
اگر جریانتان مقدار زیادی دارد، استفاده از سنسور جریان نتیجه بهتری نسبت به مقاومت های شنت خواهد داشت ولی از نظر هزینه ، کرون تره.

2 پسندیده

دقیقا مشکل هزینه هست الان یه سنسور acs712 فکر کنم یک دلاره
یک شنت دقیق 1 میلی اهم هم کمش نیم دلاره
وقتی کل محصول قیمتش 6 دلار در میاد منطقی نیست هزینه کنی به نظرم
نظرتون چیه بر اساس نمودار دیتاشیت ماسفت یه تیبل درست کنم چون حتی تا 20 درصد خطا کارمو راه میندازه

لازمه این کار را در دماهای مختلف انجام دهید و صابون خطایش را به رخت خود بزنید. شاید بتونید با سنسور های اثر حال یک CT برای جریان مستقیم بسازید

1 پسندیده

دقیق ترین روش برای اندازه گیری جریان استفاده از آپ امپ و شنت هست، راههای دیگه مثل اثر هال و CT برای مداراتی که نیاز به ایزولاسیون دارند قابل استفاده هست.
میتونین از ترکیب یک مقاومت SMD با سایز 5931 (توان 5 وات) و مقدار 0.002 اهم به علاوه یک اپ امپ ارزان قیمت مثل LM358 که SWING منفی تا نزدیک صفر میاد و نیازی به تغذیه دوبل نداره استفاده کنین.
اما اگر نیاز به تقویت کننده دقیق تری بود میتونین از OP07 و تغذیه دوبل استفاده کنین.
با احتساب لود 0.15 اهمی و ولتاژ 4.2 باتری ماکزیمم جریان عبوری 28 امپر هست، پس ماکزیمم افت ولتاژ دو سر مقاومت هم 0.056 ولت و توان تلفاتی در مقاومت هم 1.568 وات محاسبه می شود.
ضمنا بهتره به جای مقاومت معمولی از مقاومت شنت استفاده کنین تا در درماهای متفاوت مقدار مقاومت ثابتی داشته باش.
از مدار زیر میتونین برای تقویت و خوندن جریان عبوری با دقت بالا استفاده کنین مقدار مقاوتهای گین تقویت کننده هم با رابطه ای که در تصویر هست محاسبه کنین.
shunt6

6 پسندیده

من با 5 سانت سیم مسی 18 awg یا 1mm یه شانت 1 میلی اهمی ساختم (متاسفانه شانتی که گفتید موجود نیست تو بازار) و از اونجایی که نحوه کار سیستم پالس های 2 تا 30 آمپری با طول نهایتا 4 ثانیه هست بعید میدونم داغ بشه با 0.9 وات که روش تلف میشه در ماکزیمم پاور. (از اونجایی که لود روی خود برد نیست احتمالا از همین 5 سانت سیم برای اتصال برد به لود استفاده کنم به قولی با یک تیر دو نشون بزنم)
متشکرم از پاسختون مهندس پورخلیلی

مقاومت شنت بسته به کیفیت به نسبت دما تقریبا ثابت هست، حتی مقاومت معمولی هم بهتر از سیم مسی هست اما اگر دماش رو ثابت نگه دارین پس تغییرات مقاومتش خیلی کم میشه، تصویر چند نمونه از مقاومت های اهم پایین و شنتی که از بازار تهیه کردم:

3 پسندیده

درست می‌فرمایید
من تهران نیستم عملا فقط به سایت ها دسترسی دارم که توی isee هم سرچ کردم چیز به درد بخوری پیدا نشد
حالا فعلا توی برد نمونه از این استفاده میکنم تو تولید انشالله عوضش میکنم

میتونی از یک مسیر بردت استفاده کنی جای شنت و کالیبره کنی :slight_smile:

1 پسندیده