بهترین روش کنترل اسیلاتور با 555 (PWM)

سلام دوستان عزیز

قضیه از این قراره فرض کنید کلاک رو با 555 (اسیلاتور آرام!) درست کردیم مثلا هر 256 تپش مدتی به وسیله سیگنال خارجی به کما بره و روز از نو این ترتیب منظم ادامه پیدا کنه (PWM شد!؟)

1. وقتی سیگنال توقف رو میگیره (به این صورته : روی دوره 256وقتی کلاک 1 هست همون لحظه فرمان مرگ به صورت ممتد صادر میشه (سطح فرمان میتونه 0 باشه تا زمانی که لازمه کلاک نداشته باشیم) ) و در این زمان کلاک حتما باید بدون هیچ کار اضافه یا اشتباهی روی سطح 0 متوقف باشه یک نوک پله(سوزنی) هم جلو نره!

2. بعد مدت مشخص شده فرمان توقف قطع میشه و اسیلاتور بکار میافته و با همون دیوتی سایکل قبلی (مثلا یک لحظه سوزنی 1 و 0 نشه بعد تازه بکار بیافته!) و همون سیکل 256تایی رو طی میکنه و مجددا خاموش میشه.

یه دونه 555 داریم قطعات اضافه هم نداریم.
به جای C1 در تصاویر پایین هم الکترولیت هست آیا مشکل ایجاد میشه؟

سوال اصلی اینه : بهترین راه توقف موقت اسیلاتور آستابل با 555 چطوره ؟

دو تصویر میزارم که به پایه‌های ریست و تریگر اشاره می‌کنه و با توجه به توضیحاتم پایه ریست مناسب به نظر میرسه مثلا تا یه سطحی پول‌آپ بشه وقتی لازم شد صفرش کنیم و دردسر دشارژ C1 رو هم نباشه:
NV_1200_Marston_fig13
NV_1200_Marston_fig11

کدوم راه بهتر و با ثبات‌تره ؟
و روی این اسیلاتور برای کارهای غیر آزمایشگاهی چقدر میشه حساب کرد؟ (چند ترکیب دیگه هم ازش دیدم)
ممنون

1 پسندیده

سلام بر C945 :upside_down_face: خوب هستید

پایه ریست برای این کار مناسب است

2 پسندیده

خیلی ممنون جناب حریری

پیگیر هستم هر چه در توانم باشد مشروح از محضر اساتید استفاده میکنم کاری که شاید راحت‌تر شده ان‌شاءالله :prayer_beads:

1 پسندیده

555 یک ذره انگار موقع wakeup بدی میکنه یک پالس ریز میره بعد طبق دوره کاری با زمان کافی 1 و 0 میشه!
اگه تازه برقش وصل بشه یا زمین از پایه ریستش قطع بشه (طبق مدارهای بالا) اینطوری میشه!
به نوع خازنی (الکترولیت 1u) که گذاشتم ظن محدودی دارم!
لطفا مبسوط بگین این فایده داره یا پس چی؟
نمیدونم چرا جزء با ثبات‌ها (آرام) طبقه بندی شده!

نقشه‌ی اجرا شده و شکل موج های آن رابفرستید تا ببینیم

1 پسندیده

با سلام و تشکر

شکل موج در شرایط عملی اتفاق میافتد! کلاک ناخواسته(یک ذره شیب دارد) اگر تاثیر بگذارد یا نگذارد هر دو حالت مشکل ساز است!
COUNTER در سر رسید با کلاک اول فرمان توقف میده اما ریست نمیشه تا CTRL اجازه بده و کلاک مجددا بالا بیاد.

البته موج نقطه C (ریست) Negative هست اشتباه ترسیم شده…
CTRL نوسان ندارد و ثبات آن قابل قبول است.
برگشتی + از COUNTER,UNIT به سمت CLOCK نداریم.

.۱. مدار و شکل موج ها تحلیل کامپیوتری هست یا به صورت واقعی مدار را بسته اید و با اسیلوسکوپ دیده اید ؟

۲. در ظاهر این امکان وجود دارد با یک فیلتر پایین گذر مناسب در مسیر کلاک این جهش ناخواسته را حذف نمایید !

۳. مطمئن شوید سیگنال ریست نویزی نباشد

1 پسندیده

سلام بر دوست عزیز و عرض ارادت خدمت شیخ معظم مهندسین @M_Hariri :slightly_smiling_face:
مداری که شما نیازداری burst pulse generator نام دارد و یک نوع روش خاص برای کنترل پالس است.
burst_description

ساده ترین راه برای داشتن چنین پالس هایی استفاده از دو میلتی ویبراتور آاستابل و یک عنصر قطع و صل کننده است. اگر پالس با فرکانس بالاتر توسط پالس با فرکانس پایینتر قطع و وصل شود، الگوی مورد نظر حاصل خواهد شد.
راه های مختلفی برای ایجاد چنین پالسهایی ، هم به صورت آنالوگ و هم به صورت دیجیتال وجود دارد.
حتی میتونید با کمک یک تراشه گیت اشمیت تریگر هم چنین پالس هایی بسازید. اگر تعداد پالس ها بحرانی است، بایستی از شمارنده های دیجیتال کمک بگیرید.

1 پسندیده

سلام دوست عزیز
پشنهاد میکنم بجای ریست کردن کلاک سورس که اینجا 555 هست، پایه Trig رو با ترانزیستور کنترل کنید یا اینکه مسیر کلاک رو !
اینطوری اسیاتور همیشه داره کار میکنه و وقفه ای نداره

مورد بعدی هم اینکه بجای شمارنده و یونیت کنترل میتونید به صورت ساده تری از یک مدار Astable استفاده کنید.

مورد سوم، پرسیدید برای کارهای غیرآزمایشگاهی مناسبه یا نه، باید بگم بستگی داره به شرایط محیطی و فرکانس خروجی ای که میخواید ازش بگیرید.
این مدار قاعدتا دارای حلقه PLL نیست و با افزایش و کاهش دما، فرکانس کاریش تغییر میکنه. همچنین نویز هم میتونه خیلی روی عملکردش تاثیر بزاره.

1 پسندیده

ممنون از همه دوستان

با توجه به سطح کاربردها در زمان و مکان‌های مختلف با برایند تولیدی همچین مداری دارم از تجربیات ارزشمند شما استفاده میکنم و نکات دقیق‌تری خواهم پرسید.
در حال حاظر تاثیرات ناشی از کم ثباتی فرکانس نسبت به ثبات وقفه‌ها اهمیت کمتری دارد در واقع فعلا سرعت زیاد هم مهم نیست و پایداری در نقاط تعریف شده اصل کار فعلی است.
با قدردانی علاقه دارم با روشهای عملی و قابل اتکا یا رایج مورد استفاده اساتید هم آشنا بشوم.

1 پسندیده