پروژه نمونه برای شروع کار با Altium

بنده تازه آلتیوم رو یاد گرفتم ، الان دنبال پروژه هستم تا چیزهایی که یاد گرفتم رو پیاده کنم ، پروژه ساده ای (دارای شماتیک و حتی pcb) پیشنهاد دارید که برای شروع کار با آلتیوم مفید باشه ؟

سلام ،
۱. کتاب های ۳۰۲ ، ۳۰۴ و ۳۰۶ مدار را تهیه کنید
۲. نقشه هابی که دارای مدارچاپی هستند و قطعات آنها در بازار موجود است را انتخاب نمایید
۳. توضیحات مربوطه را چند بار بخوانید تا حدود عملکرد مدار را متوجه شوید
۴. نقشه شماتیک آن را رسم کنید
۵. سپس نقشه مدار چاپی را مانند خودش رسم کنید
۶. در مورد قطعاتی که در شماتیک یا مدارچاپی نیاز دارید مشابه آن را از کتابخانه پیدا کنید و یا در برخی موارد کتابخانه مورد نیاز را حتما بسازید
۷. پس از تکمیل کل فرآیند از طرح مدارچاپی خود یک عدد بسازید و قطعات آن را از بازار تهیه و مونتاژ نمایید
۸. مدار را تست کنید و با عملکرد توضیح داده شده مقایسه و تحلیل نمایید
۹. اگر مدار کار نکرد، اقدام به عیب یابی نمایید تا به عملکرد مورد نظر برسید
۱۰. طی مراحل بالا باعث می شود تمامی حالت هابی که در یک پروژه واقعی پیش می آید را در ابعاد کنترل شده تجربه نمایید و با تکرار این روند بیش از ۱۵ یا ۲۰ مدار مهارت خوبی را کسب نمایید
۱۱. از طرفی با تحلیل نسبی مدار و تا حدودی فاز دنیای طراحی هم به خاطر توضیحات کتاب های ذکر شده بیشتر آشنا می شوید

روال بالا یکی از روش هایی است که طی ۲۵ سال تدریس در حوزه طراحی مدارچاپی به دانشجویان پیشنهاد و اجرا می کردم
موفق باشید :tulip:

2 پسندیده

اگر بتونی توی github پروژه های open source (پروژه های رایگان) رو دانلود کنی ،شماتیک و pcb شون رو ببینی و سعی کنی خودت دوباره شماتیک و pcb رو مشابه اون ها بکشی، میتونی نکات حرفه ای که توی کشیدن pcb و شماتیک انجام میدن رو عملی یاد بگیری + نظر قبلی مهندس

3 پسندیده

کتب و مجلات قدیمی و پروژه های بدون میکروکنترلر گزینه خوبی هستند.
چند پروژه بهتون معرفی میکنم که معمولا توی دیتا شیت آی سی هایشان مدار معرفی شده.
مدارات آمپلیفایر و منبع تغذیه برای شروع خیلی مناسب است.

منبع تغذیه ۰ تا ۳۰ ولت با آی سی ۷۲۳
ولت متر با آی سی 7107
آمپلی فایر پل با TDA2030
صوت سنج با LM3915
منبع تغذیه متقارن ۱۲ ولت
رگولاتور سوییچینگ با تراشه MC33063

2 پسندیده