بازیابی پارتیشن delete شده در ubuntu

من میخواستم یک sd card رو برای ریختن ایمیج لینوکسی برد لیچی پای فرمت کنم که به اشتباه درایو ویندوزم رو پاک کردم.
آیا روشی هست که بشه پارتیشن ویندوز رو بازیابی کرد و بتونم به اطلاعاتم دسترسی داشته باشم ؟

4 پسندیده

با کلی جست و جو تونستم دوباره این درایو رو بازیابی و بدون مشکل وارد ویندوز بشم. حالا خواستم این تجربه رو با شما دوستان به اشتراک بزارم.

در تصویر زیر من به اشتباه پارتیشن ویندوزم رو با خونسردی کامل انتخاب و delete کردم.

بعد از ایکه متوجه شدم که چی کار کردم دیدم به هیچ شکلی به اطلاعاتم دسترسی ندارم و گشتم دنبال نرم افزار های recovery که این نرم افزار ها اکثرا برای ویندوز هستن و من دیگه ویندوزی نداشتم.
واسه همین گشتم دنبال چیزی که بتونه پارتیشن رو دوباره بسازه. همون طوری که می دونید یا شایدم ندونید پارتیشن از جدا کردن تعدادی سکتور روی هارد ساخته می شه که اول و اخر اون بیت های تعیین کننده ی اول و اخر پارتیشن قرار داره. و وقتی پارتیشن رو پاک می کنیم و فرمت نمی کنیم فقط این بیت های اول و اخر برداشته میشن.

بعد از کمی جست و جو به نرم افزار testdisk برخوردم و با اون شروع به کار کردم و درست شد.

مراحل انجام کار:

1- نصب testdisk :
به ترمینال برید و با این دو دستور testdisk رو نصب کنید
sudo add-apt-repository universe
sudo apt install testdisk

2 - اجرای testdisk :
این نرم افزار gui نداره و داخل ترمینال اجرا می شه. با نوشتن دستور زیر وارد اون بشید.
sudo testdisk

3- گزینه NO Log رو انتخاب و اینتر رو بزنید

4- دیسک مورد نظر رو انتخاب و اینتر بزنید

5- گزنیه اول رو انتخاب و اینتر کنید

6- گزینه Analyse رو انتخاب و اینتر بزیند

7- با اینتر کردن Quick search رو انتخاب کنید

8- در اینجا بر اساس اطلاعاتی بهتون داده می شه پازتیشن مورد نظر رو پیدا کنید مثلا من بر اساس حجم پارتیشن تشخیص دادم دومین پارتیشن مربوط به ویندوزم بود که پاک شد

و بعد اینتر رو می زنید.

9- حالا به جهت راست روی گزینه write بیاین و اینتر کنید تا درایو رو دوباره بسازه.

اگر تایید یا چیزی خواست تایید کنید.

10- بعد از اون فقط کامپیوتر رو ری استارت کنید و می بینید ویندوزتون برگشته.

1 پسندیده

از نرم افزارهای پارتیشن ریکاوری استفاده کنید.