سخت افزار مدیریت و مانیتور باتری برای ESP32

سلام خدمت سروران گرانقدر.
درحال طراحی یک سیستم با تغذیه باتری با ESP32 هستم.
در یکی از نسخه ها از سلول لیتیومی استفاده خواهم کرد و در نسخه ایی دیگر از باتری های آلکالاین غیر قابل شارژ.
برای تامین تغذیه سیستم از باتری، یک مبدل باک بوست استفاده کرده ام که در بازه منحنی شارژ و دشارژ باتری امکان تغذیه گرفتن از باتری را دارا خواهد بود.
با استفاده از دو ماسفت (یک خروجی دیجیتال و یک ورودی آنالوگ) ولتاژ باتری را قرائت خواهم کرد. در خصوص باتری های لیتیوم باید در ولتاژ مشخص و بالاتری نسبت به سلول های آلکالاین سیستم کاملا خاموش شود.
رگولاتوری که انتخاب کردم حداقل ولتاژ کاری اش برای شروع کار بالای 0.8 ولت و ولتاژ قطع آن 0.5 ولت است(مناسب یک سلول آلکالاین) در خصوص سلول های لیتیوم پیشنهاد دوستان برای شارژر و مدیریت اون چیه؟
تراشه جنبی نیازه آیا؟

سلام
از مدار زیر توی چندتا پروژه (مثل ساعت هوشمند) برای باتری لیتومی استفاده کردم و نتیجه ی خوبی داشته. این مدار یک سلول را شارژ میکنه و جلوی overvoltage و undervoltage سلول رو هم میگیره. در صورت اتصال تغذیه ی خارجی برای شارژ، باتری از لود جدا میشه تا شارژ بشه. در این حالت بار توسط تغذیه ی خارجی تغذیه میشه. این سوییچ شدن توسط یک ماسفت (AO3401) مدیریت میشه.
البته لازمه که با توجه به نیازتون رگولاتور خروجی رو تغییر بدید. همچنین با توجه مقدار C باتری، میتونید جریان شارژ رو با تغییر مقدار R14 کم یا زیاد کنید. جزئیاتش توی دیتاشیت TP4056 موجوده.

اگر میخواید دو سلول رو مدیریت کنید، نیاز به شارژر متفاوتی (مثل TP5100) دارید. همچنین برای بالا بردن بازدهی و طول عمر باتری‌ها، باید آیسی بالانسر (مثل BQ29200) هم اضافه کنید تا ولتاژ سلول‌ها باهم تغییر کند.

2 پسندیده