استفاده از اینترنت روی پورت سریال (مودم gprs سریال به wifi)

با سلام خدمت سیسوگی های عزیز
مدتی هست که درگیر موضوعی هستم و جواب مناسبی براش پیدا نکردم
احتمالاً مطلع هستید که امکان اتصال به اینترنت gprs از طریق بسیاری از ماژول های gsm وجود داره با روشهایی این امکان رو داریم که اینترنت ماژولی مثل sim800 رو روی سریال به یک دستگاه معمولا سیستم عامل دار بدیم.
اما موضوعی که من به دنبالش هستم برقراری ارتباط اینترنت بین esp و sim800 به صورتی هست که بشه با دستگاه دیگری از طریق وای فای به esp که در حالت station mode کار میکنه و از طریق پورت سریال به sim800 وصل شده، متصل شد و اینترنت داشت.
در حقیقت esp و sim800 بتونن یه مودم gprs بسازن.
نیازی به تبادل داده با ریت بالا نیست،
میخوام یه تعداد سنسور از طریق wifi به esp متصل بشن و هرکدوم مستقلا با mqtt به home assistant دیتاشونو بفرستن، شاید هر سه چهار ساعت یکبار
کتابخانه های زیادی روی اینترنت هست اما معمولا ارسال داده های سریال از طریق وایفای هستن، حتی لایبرری هایی مثل tinyGSM تا حدی این کار رو انجام میدن، اما به صورت خاص امکان اتصال هر کلاینت متصل به wifi، به اینترنت رو ندارن.
در حال حاضر sim800 رو به یه دستگاه روتر میکروتیک وصل کردم، دستگاه اینترنت رو از sim800 برقرار میکنه، کلاینت ها هم همگی بهش وصل میشن و کار ارسال داده رو انجام میدن، اما هزینه روتر بالا هست و نیاز دارم کمش کنم
ممنون میشم اگه تجربه ای در این رابطه دارید باهام به اشتراک بگذارید.

سلام ، به انجمن سیسوگ خوش اومدید.
این کتابخونه به نظر این کار رو انجام میده

2 پسندیده

سلام دو راهکار عمومی و اولیه ووجود داره

اول اینکه شما سعی کنید پارامترهای اولیه خودتون را بصورت ساختاری که خودتون تعریف کردید از بستر wifi بگیرید و مبتنی بر اون با AT Command درخواستها را سمت مودم مدیریت کنید

روش دوم اینه که با پروتکل PPP به مودم کانکت بشید و یک شبکه استاندارد واقعی را سمت Wifi داشته باشید

3 پسندیده

در واقع این کتابخانه برعکس کاری که این دوست عزیز میخواد رو انجام میده.

همونطور که کاربر @spartan گفت شما دو راه داری:
۱. شما اطلاعات سنسور ها رو طبق ساختار خودتون از طریق وای فای برای esp8266 ارسال کنید و سپس با برنامه نوشته شده برای esp8266 با ماژول gsm ارتباط برقرار کنید و اون اطلاعات رو ارسال کنید.

۲. شما باید از پروتکل PPPOS استفاده کنید. اگه ماژول شبکه رو عوض کنید و از esp32 استفاده کنید تا حدودی کارتون خیلی راحتره (این پروتکل به صورت کامپوننت برای برای esp32 در محیط esp-idf موجود هست. ولی برای esp8266 این پروتکل تنها با RTOS SDK اراعه شده. که در این صورت باید برنامه ای که برای ESP8266 مینویسید رو عوض کنید.

2 پسندیده