ردیابی بدون استفاده از GPS

سلام دوستان.
وقت بخیر
واسه ردیابی اشخاص تو یک محیط 10 هکتاری چه راهی پیشنهاد میدید؟ تو فضای باز از gps میشه استفاده کرد اما فضای بسته باید راه دیگه استفاده کرد.
امکان تعیین موقعیت حدودی از طریق سطح سیگنال وای فای و بلوتوث رو اطلاع دارم اما محیط خیلی وسیع هست و نیاز به استیشن های زیادی هست واسه این کار و مورد بعد اینکه ممکنه وارد زیرزمین یا اتاق بشن که نتونن مستقیم به استیشن ها کانکت شن.
مورد بعد اینکه استفاده از گوشی هم منتفیه چون ممکنه بعضی اشخاص گوشی ساده داشته باشن.
دقت در حد 20 30 متر هم کافیه
صرفا اینکه مشخص شه تو چه محوطه ای حضور دارن افراد.
راه دیگه ای بغیر از اندازه گیری سطح سیگنال وجود داره؟

سلام
شما با این دقت به نظرم نیازی اخرش به یک استیشن دارید مگر اینکه بتونید یه سیستمی لوکال شبیه جی پی اس و اندازه گیری سطح سیگنال داشته باشید.
ولی خب استیشن ها هم میتونن خیلی کم هزینه و کوچیک باشند و استفاده از iBeacon Bluetooth میتونه مناسب باشه که با یک باطری سکه ای میتونه چند ماه کار کنه

3 پسندیده

ممنون بابت راهنمایی :pray:

سلام
در این مورد تجربه‌ای ندارم اما مدتی پیش از کسی شنیدم که جایی برای این کار از یه روش خیلی ابتدایی و کم هزینه استفاده کرده بودند (برای تشخیص مکان حضور و تردد ماشین در یک کارخانه‌ی بزرگ) به این صورت که روی سطح اون محیط تعدادی تگ RFID (با توجه به دقتی که نیاز داشتند) به صورت ماتریسی قرار داده بودند. بعد هر ماشین هم یک Reader داشت که تگ را میخوند و میفرستاد برای سرور اصلی و اونجا پردازش صورت می‌گرفت. شاید پیاده سازی این روش یکم زمان‌بر و چالشی باشه اما فکر می‌کنم از نظر هزینه، سادگی سیستم و قابلیت اطمینان قابل تامل باشه.

4 پسندیده

سلام
آره اینم فکر خوبیه :ok_hand:
اما یکم اینجا جنبه امنیتی هم داره
ممکنه از روی خود ریدر رد نشه و موقعیتش گزارش داده نشه
به نظرم آخرش باید برم سراغ سنجش سطح سیگنال
با ماژول های لورا قبلا کار کردم. برد خوبی تو محیط باز و بسته داشت.
فعلا دارم دونه دونه راه ها رو بررسی میکنم
امیدوارم باقی دوستان هم اگه نظری دارن اعلام کنن

3 پسندیده

در مورد تکنولوژی‌ها و کلمه‌های کلیدیِ زیر جستجو کنید. با نام کلیِ Indoor positioning دسته بندی می‌شوند:

1- BLE Bluerooth (beacon)
2- UWB Positioning (decawave)
3- Active RFID Tag

سومین مورد ارزان‌ترین است و دومین آیتم دقیق ترین.

تکنولوژی‌هایی که در زمینه‌ی مکان‌یابیِ داخلی وجود دارند، هنوز جواب‌ها و راه‌کارهای مطمئن ندارند. از این لحاظ و با توجه به بازار مستعد و گسترده‌ی متصور بر آن (به خصوص بعد از شیوع سراسری کوید-۱۹) زمینه‌ای جذاب برای ورود، سرمایه‌گذاری و دانش‌اندوزی محسوب می‌شود.

9 پسندیده