مشکل در راه اندازی ماژول mc60

به تازگی از سایت سیسوگ یک برد آموزشی برای ماژول mc60 خریدم ، ولی نمیتونم با نرم افزار Qnavigator به صورت at command با اون ارتباط بگیرم ، میخواستم ببینم نکته خاصی داره راه اندازی این ماژول ها ؟!

ماژول های gsm دارای یک پین pwr_key هستند که برای راه اندازی ماژول لازم است چند ثانیه به زمین متصل شوند و پس از روشن شدن ماژول ، netlight led شروع به چشمک زدن میکنه. اگر که این پین را مستقیم به زمین وصل کنید ماژول به طور خودکار روشن می شود.
پس در مرحله اول دقت کنید که پین netlight چشمک زن باشد.

همچنین به این موارد توجه کنید:

(برای تغذیه)
ماژول های gsm در هنگام ارتباط با شبکه به طور لحظه ای حدود 2 آمپر جریان کشی دارند که اگر منبع تغذیه نتواند این جریان را تامین کند ماژول خاموش یا ریست میشود.
current_peak_mc60_gsm_quectel
به همین دلیل این موارد رو رعایت کنید:
-از رگولاتور مناسب برای تامین تغذیه استفاده کنید
-حتما از خازن تانتال با ظرفیت 100یا 200 میکرو فاراد در نزدیکی پین های تغذیه ماژول استفاده کنید
-از خازن های 33pf , 10pf ,100nf و خازن های الکترولیتی 1000uf , 220uf استفاده کنید

(برای ارتباط)
سطح ولتاژ پایه های ارتباطی این ماژول 2.8 ولت هست ، پس باید در طراحی های خود این موضوع رو رعایت کنید.

به همین دلیل این موارد رو رعایت کنید:
-در صورت استفاده از مبدل سریال ابتدا با جامپر کردن rx و tx ماژول از سلامت آن مطمئن بشید
-به جهت rx و tx مبدل دقت کنید و آنرا به rx و tx اصلی ماژول متصل کنید
-برخی از مبدل های بازار به دلیل کیفیت پایین یا محدودیت ، قادر به ارتباط با سطح ولتاژ ماژول نمیباشند ، پیشنهاد میشه از مبدل هایی با چیپ FT232 استفاده کنید و در صورت لزوم چند مبدل رو تست کنید.
-اگر از برد های فروشگاه سیسوگ استفاده میکنید ، برای محافظت از پین های سریال ماژول در برابر اتصال اشتباه (در برابر ولتاژ بالا) دو مقاومت سر راه rx و tx قرار داده شده ، میتوانید آنها را جامپر کنید و تست بگیرید

این مشکلات برای اکثر ماژول های GSM مانند : ماژول MC60 , MC65 , M66 , SIM800 , SIM808 و … شایع است.

1 پسندیده

سلام خسته نباشید من یک M66 داشتم مشغول امتحان ات کامند ها بودم همه چیز خوب بود تا یک دفعه tx ماژول از کار افتاد ولی rx کار میکنه برای مثال من یک sms ارسال کردم ولی رو پین tx هیچی ندارم امکان داره به خاطر اختلاف ولتاژ مبدل سریال پین ماژول سوخته باشه یا مشکل نرم افزاریه؟

سلام
برای سوالتون باید یک موضوع جدید بسازید و توی اون سوالتون رو بپرسید
سوالتون رو هم به صورت کامل بپرسید
مثلا اینکه از چه مبدلی استفاده میکنید یا جزییات دیگه که ممکنه به جواب دادن به شما کمک کننده باشه