داغ شدن ماژول MC60

سلام به مهندسین عزیز

یک مدار برای تولید بر مبنای MC60 طراحی شد و مراحل جلو رفت تا اینکه به مرحله تست قبل از تولید نهایی رسیدیم.
همه چیز خوب بود تا اینکه متوجه شدم دستگاه بعد از یه مدتی دیگه درست کار نمیکنه، بعد از بررسی های مختلف متوجه شدم که ماژول MC60 بعد از یه مدت کار خیلی داغ میشه و بعد از کار میفته و دیگه هیچ پاسخی نمیده و بعد از خاموش کردن دستگاه و سرد شدن به حالت اول برمیگرده و میشه دوباره از دستگاه استفاده کرد.

در تست بعدی متوجه شدم که اگر دستگاه در جای خنک باشه تقریبا بدون مشکل کار میکنه به شرطی که دمای محیط نزاره دمای ماژول از یه حدی بالاتر بره. اما در محیط نرمال زندگی ماژول خیلی داغ میشه و از کار میفته.

حدود 6 سال هست که با ماژول های M66 و MC60 کار میکنم و تابحال همچین مشکلی رو نداشتم.

تنها تفاوت این ماژول هایی که داغ میکنن با قبلیا این هست که این مدل رو جدیدا خرید کردم. (بازه خرید از اسفند پارسال یعنی 1401 تا مهر 1402 و حدود 13 تا ماژول MC60 و MC60E بوده)

سوال اول: با توجه به مطالب بالا آیا از دوستان کسی هست که جدیدا (حدود یک سال گذشته) ماژول MC60 خریداری کرده باشه و با گرم شدن یا داغ شدن ماژول روبرو شده باشه؟ (معمولا بعد از 20 دقیقه داغ میشه)

نکته: برای فهمیدن اینکه مشکل از کجاست باید چند مورد رو بررسی کنم. مثل سخت سخت افزار ، کد برنامه و از این قبیل موارد تا بتونم به نتیجه درستی برسم.
طی چند رو آینده ماژول MC60 قدیمی خواهم داشت و یکی از تست هایی که قصد انجامش رو دارم همینه که با یکی از ماژول های جدید تعویضش کنم و ببینم آیا اون هم داغ میکنه یا خیر.

پیشاپیش از راهنمایی های شما سپاسگزارم

عکس از پشت و روی PCB

1 پسندیده

سلام پارت نامبر دقیق ماژول را میفرمائید؟

1 پسندیده

سلام،
در مورد مشکل داغ شدن من با این مورد مواجه نشدم. اون مدل MC60E هم تفاوتی که با MC60 داره اینه که از بلوتوث توان پایین یا همون BLE پشتیبانی میکنه. اتفاقاً الان داشتم با همین ماژول کار میکردم و سعی کردم با گرم کردن ماژول رفتارش رو بررسی کنم که مساله‌ای پیش نیومد و ماژول به کار خودش ادامه میداد. اگر داغ شدن ماژول شما مربوط به محیط باشه پس احتمالاً مشکل از کار افتادن دلیل دیگه‌ای داشته باشه (مثلاً مشکل در مدار تغذیه). اگر هم محیط گرم نیست و خود ماژول گرم میشه پس به احتمال زیاد مشکل سخت افزاری خود ماژول باشه و بهتره با یکی دیگه تست کنید ببینید مشکل تکرار میشه یا نه. در کل راه‌هایی که فکر میکنم باید طی بشه اینا هستند:

1. بررسی این که در محیط خنک دستگاه چه مدت کار میکنه (نمیدونم تست شما در محیط خنک برای چه مدت بوده اما اگر طولانی مدت تست کنید نتیجه‌گیری بهتری میشه کرد).
  2. بررسی رفتار مدار در صورتی که یک برنامه‌ی ساده در حال اجرا باشه
  3. بررسی جریان کشی مدار در زمانی که در محیط معمولی کار میکنه و بعد به مشکل میخوره.
  4. بررسی مدار تغذیه و در صورت امکان اعمال تغذیه از خارج (با قطع کردن مسیر تغذیه در مدار)
  5. بررسی مدار با یک ماژول دیگه
3 پسندیده

سلام
هنوز خیلی زوده به این نتیجه برسم که مشکل از ماژول باشه چون تست های مختلفی نیاز هست انجام بدم.
با این حال پارت نامبر هایی که تست شدن و داغ شدن (بقیه پارت نامبرها هنوز تست نشدن):

ماژول 1:
QUECTEL
MC60 CA Q1-A6622
MC60CA-04-STD
SN:XXX
IMEI:XXX (اگر نیاز هست بگید تا خصوصی بفرستم)
FCC ID: XXX (اگر نیاز هست بگید تا خصوصی بفرستم)
ANATEL:06240-1807968

ماژول 2:
QUECTEL
MC60 E CB Q1-A5106
MC60ECB-04-BLE
ANATEL:06240-18-07968

ماژول 3:
QUECTEL
MC60 CA Q1-A6622
MC60CA-04-STD
ANATEL:06240-18-07968

این سه مورد که تست شدن و هر سه داغ میشن، مدل های دیگه هنوز تست نشدن و طی چند روز آینده دو مورد دیگه هم تست خواهد شد و برای بقیه تصمیم گیری میشه که وارد فاز تست بشن یا خیر

آیا این مدل رو طی یک سال گذشته خریداری کردین؟

محیط گرم نیست و فقط ماژول داغ میشه و در حال حاضر 3 ماژول بررسی شده که رفتار مشابه داشتن.

بدون مشکل کار میکنه البته دستگاه در کنار مسیر هوای سرد بود. زمانش کمتر از یک ساعت بود.

انجام شده و مشکل پابرجا بوده

بررسیشون میکنم.

اون سوال اول که ازتون پرسیدم که تست شما با ماژول جدید (خرید شده زیر یک سال گذشته) بوده یا خیر برای من خیلی مهم هست.

سلام و خسته نباشید.
من هم دو تا ماژول mc60 خریدم که هر کدام چند روزی کار کردن و بدون هیچ تغییری ناگهان داغ شده و از کار افتاده و سوختند.
من هم اعلام کردم و با پاسخهای کلی مواجه شدم و متاسفانه جوابها بدون اطلاع فقط روی تغذیه زوم میشود.
در ضمن با همان نوع طراحی و تغذیه و… بیش از سه ساله که تعداد زیادی دستگاه با avr و sim800 و دیگر ماژولها ساختم که هنوز بدون کوچکترین خطا یا خرابی یا سوختن هنوز در حال کار هستند.
به نظر من هم مشکلی در این ماژولها هست که باید توسط فروشنده بررسی شود.

1 پسندیده

این مدل MC60E بیشتر از یک ساله اما مدل معمولی رو که در یک سال گذشته خرید شده باشه کار کردم و با مشکلی مواجه نشدم. اگر مساله از برنامه و تغذیه نباشه به احتمال زیاد اشکال سخت افزاری باشه.
ممنون میشم هر نتیجه‌ای گرفتید اینجا به اشتراک بذارید.

دوست عزیز اینجا فروم پرسش و پاسخه که هر کسی با توجه به صورت مساله و در حدی که بتونه و بلد باشه کمک میکنه. فروم پشتیبانی نیست که. این جور مواقع هم از نظر من باید اول موارد محتمل‌تر (مثل اشکال در طراحی، اشکال در قطعات متفرقه، و …) بررسی بشه تا اینکه بدون پیش زمینه و بررسی بیاییم و روی ماژول شرکتی مثل Quectel ایراد بذاریم. البته این احتمال هم وجود داره که ماژول مشکل داشته باشه اما همون‌طور که گفتم باید بر اساس موارد محتمل‌تر جلو بیاییم و مشکل رو ریشه‌یابی کنیم. به نظرم شما هم مشکلی که مواجه شدید رو با جزئیات بیشتری همین جا قرار بدید (یا لینک پستی که قبلاً گذاشتید) تا با همفکری دوستان دیگه بتونیم به نتیجه‌گیری بهتر و دقیق‌تری برسیم و مشکل حل بشه.

1 پسندیده

سلام اقای مهندس.
من هم مورد خودم را اعلام کردم تا بدانید که موارد دیگر هم وجود داشته (یک نفر دیگر هم برای من همین مورد را اعلام کرد) ولی من از تغذیه و برد خودم مطمئن هستم ولی در پرسش و پاسخ ها برخی دوستان همه مشکلات را به تغذیه مرتبط می کنند.
من قصدم فقط اطلاع رسانی خدمت شما بود که موارد مشابه وجود دارد.

1 پسندیده

متوجه هستم، ممنون بابت مطرح کردن این مورد
اگه در مورد مشکل خودتون بیشتر توضیح بدید (مشکل دقیق چی بود، چه راهکارهایی رو تست کردید، نتیجه چی بوده و …) خیلی خوب میشه تا ببینیم میتونیم بفهمیم مشکل از کجا بوده و چه کار باید کرد.

1 پسندیده

بحث تغزیه ماژول که بسیار مهم است و از ان مهم تر بحث آنتن و مچینگ و این جور موارد هست که میتونه به ماژول صدمه بزنه!!!

1 پسندیده

ممنون بابت به اشتراک گذاشتن تجربه

فکر کنم بیشتر از 10 ساله که با ماژول های GSM دارم کار میکنم و از شرکت simcom هم شروع کردم و حداقل 6 سالی هم با ماژول های quectel دارم کار میکنم
با اینکه تعداد زیادی مدار طراحی کردم و بدون مشکل دارن کار میکنن باز هم خیلی زود هست که بگیم مشکل از ماژول هستش.

گاهی اوقات شرکت ها مدارات اضافی که معمولا جهت محافظت هستن رو کاهش میدن و مراقبت رو به عهده خود طراح میزارن تا خطایی نکنه و اینجور مواقع مشکلات این چنینی دور از انتظار نیست.

ماژول های GSM به بخش آنتن هاشون تا حدودی حساس هستن و اگر درست مچ نشن (مچینگ نامناسب) باعث همچین مشکلاتی هم ممکنه بشه. که البته من فعلا چهار مدار جدید برای تست مونتاژ کردم و هرکدوم رو با آنتن و مدار مچینگ متفاوت بستم تا ببینم این مشکل حل میشه یا نه.

یه تست دیگه هم که میخوام انجام بدم روشن کردن ماژول بدون اینکه بهش دستوری بدم و اگر مشکلی نداشت اول بخش GSM رو زیر بار (ارسال مداوم پیامک و تماس صوتی بلند مدت) میزارم و همینجور مرحله به مرحله برای GPS و bluetooth و … پیش میرم، تا ببینم کدوم بخش باعث گرمای زیاد میشه و بعد هم همون بخش رو از لحاظ سخت افزاری و نرم افزاری بررسی خواهم کرد.

در کل کار وقت گیری هست که با راهنمایی دوستان سریعتر و مطمئن تر میشه پیش رفت.

ان شاء الله نتایج رو در هر مرحله اینجا میزارم.

فقط امیدوارم یه مشکل پیش و پا افتاده ای نباشه که باعث خجالت خودم بشه :sweat_smile:

3 پسندیده

ممنون بابت راهنمایی استاد عزیزم

بقیه مهندسین گرامی هم اگر تجربه یا ایده ای دارن ممنون میشم مطرحش کنن

1 پسندیده

این پاسختون خیلی کمک بزرگی بود. متشکرم

حتما :rose:

1 پسندیده

نتیجه تست کردن ماژول در زمانی که برنامه نوشته شده از تمامی واحد های پروژه استفاده میکنه و زمانی که فقط ماژول روشن هست و هیچ کاری انجام نمیشه:
در زمانی که میکرو کنترلر با ماژول ارتباط برقرار کرده و برنامه پروژه در حال اجرا هستش: ماژول داغ میکنه
در زمانی که پس از روشن کردن ماژول توسط میکروکنترلر، با فعال کردن ریست میکرو از ادامه برنامه جلوگیری شده: ماژول کاملا خنک است

نکته: برای تست از یک برد استفاده شده. و هیچ قطعه ای تعویض یا هر گونه تغییر سخت افزاری دیگری داده نشده است. تنها با نگه داشتن میکرو در حالت ریست از ادامه کار میکرو جلوگیری شد.

نکته: در پروژه از ارتباط تنها GPRS برای اینترنت استفاده شده و بخش GNSS هم فعال است و آنتن مورد استفاده اکتیو میباشد.

نکته: مدت زمان تست در وضعیتی که باعث شد ماژول داغ کنه کمتر از 5 دقیقه و مدت زمان تست در وضعیتی که ماژول خنک باقی ماند حدود 15 دقیقه

نتیجه تست از برنامه پروژه فقط بخش GPS رو روشن نکردم و ماژول بعد حدود 3 دقیهق گرم شد و تا 20 دقیقه بعد هم فقط گرم باقی موند اما داغ نشد.

1 پسندیده

دوتا برد دیگه رو هم تست کردم که هردو خنک بودن.
تست کردن ها ادامه داره و سه مدل:
MC60 CA STD
MC60 CB STD
MC60E BLE
برای تست استفاده میشن.
یک نکته ای رو هم پشتیبانی سیسوگ زحمت کشیدن و من رو راهنمایی کردن، برای تستش نیاز دارم چند تا برد دیگه رو هم آماده کنم که کمی وقت میگیره.
ان شاء الله نتیجه نهاییش رو میزارم.

3 پسندیده

سلام
نتیجه ای حاصل شد؟

1 پسندیده

سلام
هر وقت مشغول تستش میشم میام اینجا و پیام هارو بررسی و نتایج رو میزارم.
اگر دیدید بدون نتیجه نهایی این بخش مونده بدونید هنوز تست ها تکمیل نشده.
ان شاء الله از امروز دوباره مشغول این پروژه میشم و نتیجه رو میزارم.

تا اینجای کار بنظر نمیرسه که مشکل از خود ماژول ها باشه بلکه از مورد دیگه ای هست.
چون مطمئن نیستم تا نتیجه نهایی چیزی نمیگم.

در آخرین تست ها مشاهده شد که از بین پنج دستگاه زیر تست با ماژول های مختلف بعضی از دستگاه ها بصورت رندوم گاهی که روشن میشن به شدت داغ میکنن تا جایی که عملکردشون خراب میشه و گاهی بدون هیچ مشکلی کار میکنن و خنک باقی میمونن.
به غیر از یک دستگاه که تا الان همیشه خنک بوده و بدون مشکل کار میکنه.
شرایط تست 4 دستگاه دیگه رو هم تغییر میدم به شرایط این دستگاه سالم ببینم نتیجه چی میشه.
تفاوت اصلی این دستگاه سالم با بقیه در این هست که این دستگاه سالم بخش ماژول در آخرین مرحله مونتاژ شده و بدون اینکه با اسپری یا محلول های شستشو تمیز بشه در حال استفاده هست.
دلیل این کار راهنمایی بخش پشتیبانی شرکت سیسوگ بود و تا اینجای کار تست هارو پاس کرده.

نتیجه نهایی:
بعد از تست های زیاد مشخص شد که در زمان مونتاژ حرارتی که داده شده به غیر از مونتاژ قطعه باعث جابجایی قطعات داخلی مثل خازن های 0402 هم شده.

یک راهنمایی بزرگی که تیم سیسوگ بهم دادن هم قبلا گفتمش و در بالا اومده.

در کل:
ماژول ها همگی دمونتاژ شدن و بعد به وسیله هویه و دستی مونتاژ شدن که مشکلی نداشت.
اگر بیرون میدید تا مونتاژ کنن حتما مطمئن شید که آون یا کوره مونتاژشون موقعی که ریل حرکت میکنه در جایی پرش یا ضربه نداشته باشه. اگر آون ثابت و بدون ریل باشه که چه بهتر.

الان همه ماژول ها بدرستی کار میکنن و باید دو تست دیگه ازشون گرفته بشه:
1- در تست مداوم چند روزه آیا گرم میشن یا خیر (این تست آخری برای یک روز مداومت بود که مشکلی نداشتن)
2- با توجه به راهنمایی دوستان سیسوگ این بردهای تست شده و سالم به مرحله شستشو برن و ببینم مشکلی پیش میاد یا خیر.

در آخر از تیم سیسوگ که راهنمایی های ارزشمندی کردن و برای من کم نذاشتن خیلی سپاسگزارم :heart:

4 پسندیده