سوال طراحی مدار (روش اصولی تخریب Op-Amp!)

سلام بزرگواران

سه سوال ساده :wink: برای طراحی مداری دارم! محبت کنید راهنمایی بفرمایید.

سوال الف) Op-Amp هایی داریم فرضا در مداری مانند زیر :

-VSS به 0 متصل می‌باشد.

سناریو :
1.در حالت عادی خازن الکترولیتی در خروجی آن جاخوش کرده و شارژ می‌شود (ظرفیت بالاتر را هم تصور بفرمایید) و باعث اشباه مثبت Op1 می‌شود که ناگزیر روی خروجی Op4 هم تاثیر می گذارد که در حالت عادی خروجی low ندارد.

1. زمانی که خروجی Op4 low شود خازن الکترولیت سریع دشارژ می‌شود!

سوال اینه که خروجی Op-Amp چقدر حضور انرژی معکوس را تحمل می‌نماید در ثانی زمانی که خازن اتصال کوتاه می‌شود خروجی و ورودی Op-Amp های 1 و 4 را چه شود ؟ و روش حفاظت از آن چگونه است، اگر طراحی اولیه مدارمان این باشد؟

سوالهای بعدی رو فاکتور گرفتم.

ممنون

درود بر شما.
توی مدار شما چیزی تحت عنوان ولتاژ معکوس وجود نداره !
طبقه خروجی هر op-amp یک تقویت کننده پوش پول هست مثل شکل زیر

وظیفه این طبقه هایلایت شده سینک و سورس جریان های بالاتری نسبت به سایر بخش های مداره، بنابراین نگران ولتاژ معکوس نباشید .
هرچند مسئله مهمی که پیش میاد اینه :
وقتی که ولتاژ op-amp شماره 4 low میشه، انرژی خازن میخواد از طریق ترانزیستور lowside اپ امپ تخلیه بشه، آیا پیک جریان میتونه به آپ امپ آسیب بزنه ؟
خبر خوب اینه که خیر !
بازم همونطور که در تصویر پیداست، طبقه خروجی آپ امپ یک مقاوت کامپنسیشن داره و این مقاومت از short circuit جلوگیری میکنه و همچنین عملا ثابت زمانی مدارتون رو باید بر اساس همین جریان سینک آپ امپ تنظیم کنید.

3 پسندیده

ممنون بزرگوار

چه پاسخ تخصصی و خوبی و چه خوبتر که جواب هلووارش را هم در متن گنجانده‌اید. :slightly_smiling_face:

در این مدت انتظار و قبل از وصول جواب، من کمی وسواس خرج کردم و مقاومتی با دیود مامور دشارژ خازن سری کردم که معضل wakeup 1 را ایجاد میکرد آن را هم با کشیدن دیود دیگری از خروجی 4 به خروجی 1 ماست مالی نموده بودم تا خازن گرامی با حوصله میایند دشارژ شوند!

1 پسندیده

LM324-N-functional-block-diagram

سلام و درود

این ساختار op-amp که تصویر پیوست شده است،
همون شرایطی که گفتید رو داره ؟

1 پسندیده

درود بر شما
این آپ امپ هم پوش پول خروجی رو داره اما با توجه به مدار حس میکنم جریان سینک و سورس با هم دیگه متفاوت باشه و این میتونه روی عملکرد مدار شما تاثیر بزاره.
برای انجام محاسباتتون و همچنین ثابت زمانی مدارتون (اگر دارید) از جدول های دیتاشیت کمک بگیرید.

1 پسندیده