انشعاب گرفتن ترک در pcb

من در حال تعمیر بردی بودم که به یک موضوع عجیب برخوردم
همین طور که توی تصویر مشخصه از یک ترک انشعاب گرفته شده ، در صورتی که میتونست خیلی راحت اینکار رو نکنه

آیا دلیل خاصی داره ؟

1 پسندیده

این طور که به نظر میرسه از صفحه ی زمین انشعاب گرفته. اگه اینطور باشه، این کار به چند دلیل انجام میشه:

۱- جدا کردن زمین های قسمت های مختلف:
هنگام طراحی برد، برد رو به قسمت های مختلف تقسیم میکنند (از نظر دیجیتال و آنالوگ بودن یا از نظر میزان حساسیت به نویز و میزان تولید نویز و …). برای اینکه تداخل این قسمت ها روی هم دیگه به کمترین حد برسه لوپ یا صفحه زمین هر قسمت ایزوله و تنها در یک نقطه (و معمولا اون نقطه پایه منفی تغذیه ی ورودی در مدار هایی که از تغذیه خارجی استفاده میکنند و یا پایه ی منفی خازن تصفیه مدار تغذیه در مدارهایی که تغذیه داخلی دارند است) به هم متصل میشه.
حالا شاید شما بگی این فقط یک ترک جدا کرده، بنابراین سناریوی زیر رو در نظر بگیر: یک بردی داری که تماما دیجیتال هست پس شما تنها یک صفحه زمین داری. این برد یک میکرویی داره که دارای پایه های تغذیه (vcc و gnd) جداگانه برای تغذیه قسمت های آنالوگ میکرو هست. بنابراین راهی که شما داری اینه که یک ترک از اون پایه ی زمین آنالوگ بکشی و به صورتی که گفته شد به بقیه ی مدارت وصل کنی. (در هر صورت در مدار شما به نظر میرسه این مورد نیست)

۲- برای جلوگیری از رسانش دما. همونطور که در شکل هم مشخص هست معمولا از صفحات زمین به عنوان گرماگیر قطعات نصب سطحی استفاده میشه و چو جنس صفحه زمین مس هست رسانش گرمایی خوبی داره و باعث میشه گرما در مدار پخش بشه. ولی با جدا کردن یک ترک نازک و بلند از رسانش گرمایی تا حد ممکن جلوگیری میکنند (اجازه نمیدند گرما به پایه های قطعات مورد نظر مثل سنسور دما برسه). از این روش حتی در صفحه های تغذیه هم من دیدم استفاده میکنند.

۳- برای ایجاد کردن اندوکتانس

و موارد دیگه.

برای تصمیم گیری بهتر باید با نوع مدار و قطعاتی که این مسیر بهشون وصل شده اشنا شد.

4 پسندیده

یک نکته قابل تامل این است که رفتار ac مسیر های روی بورد با رفتار DC اون متفاوت است.

نکاتی را دوست عزیز @ali-tavakoli اشاره فرمودند.
این نوع تفکیک مسیر اگر در صفحات تغذیه باشد، اسپلیت پلین نامیده میشه و در مدارات الکترونیک چند هدف دارد از جمله:
:large_blue_circle:مدیریت حلقه های جریان در در صفحات تغذیه و هدایت مسیر حامل جریان زیاد به دور از عناصر حساس.

:large_blue_circle:تفکیک مسیر های حلقه جریان ac در توپولوژی ستاره ایی روی صفحات تغذیه

:large_blue_circle:نمونه برداری از نقطه ایی خاص که در این مدار که گویا یک مبدل قدرت است، جهت نمونه برداری از نقطه ایی خاص و اعمال به مدار فیدبک این امر اجرا شده است.
:large_blue_circle: مدیریت Ground bouncing

2 پسندیده

گاهی اوقات من هم در قسمت اندازه گیری جریان مجبور میشم از نقطه ای نمونه برداری جریان رو انجام بدم که بیانگر جریان واقعی عبوری از تمام قطعات موازی شده هست، در این برد هم ظاهرا از جریان نمونه برداری کرده

2 پسندیده