تطبیق امپدانس در PCIe

میخواهم از یک آیسی ریدرایور PCIe استفاده کنم به نام PI3EQX12908A2 که طبق دیتاشیت میتونه تا نسل سه رو پشتیبانی کنه.
همچنین توی دیتاشیت گفته امپدانس مسیرهای تفاضلی این آیسی 100 اهمه؛ در حالی که میدونیم امپدانس مسیرهای PCIe نسل سه و چهار باید 85 اهم باشه.
سوال من اینه که چرا این تناقض وجود داره؟
و اینکه چطوری باید این مشکل رو حل کنم؟ راهی هست که با کمترین رفلکشن بتونم مسیر 85 اهم رو به 100 اهم وصل کنم؟

صفحه 23 دیتاشیت:

PCB LAYOUT CONSIDERATIONS FOR DIFFERENTIAL PAIRS
The Differential inputs and LPDS outputs have been optimized to work with interconnects using a controlled differential impedance of 85 - 100Ω.
 It is preferable to route differential lines exclusively on one layer of the board, particularly for the input traces. 
The use of vias should be avoided if possible. 
If vias must be used, they should be used sparingly and must be placed symmetrically for each side of a given differential pair. 
Whenever differential vias are used the layout must also provide for a low inductance path for the return currents as well.
 Route the differential signals away from other signals and noise sources on the printed circuit board.

بنظرم روی 85 طراحی کنی نباید مشکلی داشته باشه.
اما انتخاب مقداری بین 85 تا 100 بهتره مثلا 90 تا مطمئن باشی که کمتر از 85 نمیشه.

2 پسندیده

آخه بازه‌ی 85 تا 100 که داده خیلی بازه!
انتخاب فعلیم 92 اهمه که میشه میانگین هندسی 85 و 100
تست میکنم نتیجه‌اش رو همینجا میگم ان‌شاءالله

2 پسندیده

:joy: :rofl:

در تولیدات تجاری از این شیوه ها استفاده میشه تا قطعشون با اکثر قطعات دیگه که استاندارد متفاوتی دارن همخونی داشته باشه اینجوری طراح های بیشتری رو سمت خودش جذب میکنه.
در اینجور مواقع بهتره از استاندارد رایج در بین مصرف کننده اصلی قطعه انتخابی استفاده بشه که اینجا برای شما میشه PCIe نسل 3 که اینجوری مطمئن هستی چون این قطعه برای PCIe ساخته شده پس این استاندارد 85 اهم PCIe هارو پشتیبانی میکنه.

البته اینها همش تجربی هست و در عمل نیاز به محاسبات تئوری، تماس با شرکت سازنده قطعه جهت اطمینان از بازه مناسب و تست گرفتن از حاصل این محاسبات هست که چون ماها اکثرا یا وقتش رو نداریم یا تجهیزاتش یا علم کافی یا نیروی انسانی لازم رو، میایم بر مبنای تجربه مقداری رو انتخاب و بعد نتیجه رو بررسی میکنیم.

2 پسندیده

تو مبحث مخابرات ، مداری هست به نام مدار مچینگ.
این مدار در اصل خازن و مقاومت کوپلاژه که شبکه ایی رو تشکیل میده تا امپدانس تطبیق پیدا بکنه.در خصوص کمترین رفلکشن نیز تنها راه تحلیل لی اوت در هایپر لینکس هست

2 پسندیده

حقیقتش تماس گرفتم باهاشون از طریق سایت ولی پاسخ ندادن (احتمالا بخاطر لوکیشنمون!)

ممنون بابت پاسخ گویی شما، اگر لطف کنید مدار مچینگ مناسب رو معرفی کنید ممنون میشم. سرچ کردم دربارش ولی بیشتر گیج شدم چون اطلاعاتم کافی نیست.

2 پسندیده