Red Flag ها در استخدام کارشناس الکترونیک (علائم هشدار!)

:x: :triangular_flag_on_post:
چند روز پیش بود که واسه یه شرکتی برای موقعیت کارشناس الکترونیک(برنامه نویسی میکروکنترلر- stm32 - طراحی PCB - بخش تحقیق و توسعه) رزومه فرستادم.

دو روز بعد دیدم داخل توییتر بین الکترونیکی‌ها این آگهی رو گذاشتن و به مشکل‌دار بودن این آگهی دارن اشاره میکنن.

برای استخدام توی یک شرکت معمولا اولین برخورد شما با اون شرکت آگهی هست که از طریق افراد شرکت در سایت‌های کاریابی و یا پلتفرم‌هایی مثل لینکدین پست میشه.

حرفه‌ای ها میگن که از طریق متن آگهی استخدام میشه به یه سری موارد از فرهنگ سازمانی اون شرکت پی برد

شاید بگید خب میریم مصاحبه ببینیم چی میشه دیگه! ، ولی خب رفتن به مصاحبه و دیدن اوضاع بد شرکت توی بهترین حالت یک روز از وقت شما رو هدر میده.

من با کنجکاوی های فراوان و بررسی کردن شرکت‌های مختلف از طریق کار مستقیم و یا ارتباط با کارمنداشون تجربه مناسبی دارم،

اما دیدن این RED FLAG ها توی آگهی که بالا بهش اشاره کردم واسه من هم مقدور نبود :confused:

با خودم فکر کردم چقدر جای یه تاپیک واسه نشون دادن علائم هشدار یک شرکت مسموم خالیه و باید با مثال‌های واقعی این نشونه‌ها رو به هم توضیح بدیم تا هم تازه‌کارا و هم بقیه بچه‌های فعال توی این حوزه مشکلی واسشون پیش نیاد.

نظرتون چیه؟! :thinking:
تجربه مشابهی داشتید؟ :speech_balloon:

دقیقا موضوعی که میگید درسته
از یک آگهی میشه خیلی موضوعات را متوجه شد و حتی متوجه شد که با درصد بالایی ایا اصلا ارزش ارسال رزومه داره یا نه!
همینطور که از یک رزومه شخص میشه فهمید این شخص ارزش مصاحبه داره یا نه!

فکر میکنم درخواست آگهی دهنده از انتخاب تخصص ها و لفظهایی مثل حرفه ای و … میتونه یکی از این رد فلگ ها باشه
وقتی اگهی دهنده تخصص های زیادی و همشون هم حرفه ای میخاد مشخصا یک شرکت کوچیک هست و شایدم انتظارت زیادی داره

1 پسندیده

سلام وقت بخیر
امیدوارم حالتون خوب باشه
به نظر من باید نوع نگاه دو طرف را دید هم کارفرما و هم کارمند و مهم تر فرهنگ ارتباطی بین شون.
شرکتی که یک همه کاره می خواد دو حالت داره یا شرکت کوچکی هست یا مدیرش (شاید هم اونی که آگهی رو گذاشته) توجیه نیست مه اصلا تحقیق و توسعه چیه.
ما به عنوان کارمند وقت مون ارزش داره پس باید بر اساس رزومه به به اجماع برسیم از اون طرف کارفرما هم میگه وقت من ارزش داره این همه رزومه بیخودی برام ارسال میشه.
.
اما یه آگهی منطقی چه قسمت های داره؟
یه قسمت موارد فنی مورد نیاز
یه قسمت مهارت های نرم حیاتی اونجا مثلا توی شرکت ما نظم و وقت شناسی خیلی خیلی مهمه.
موارد کسب و کار مثل حقوق و بیمه و مزایا
و در نهایت موارد مدیریت پروژه مثل ورژن بندی و…
به تجربه دیدم شرکت هایی که واضح نمی نویسند چی می‌خوان نمیشه باهاشون کار کرد و باز هم به تحریک دیدم که حتی برای رزومه های استاندارد باز هم رزومه های بیخودی زیاد میاد که حتی اصلا الکترونیک هم نیست!

2 پسندیده

سلام وقت بخیر
حرف تون درسته توی ایده آل شرکت های کوچک باید پروژه ای کار کنند اونم با یه شرکت دیگه که تپ اروپا و آمریکا این ساز و کار هست.
توی ایران به فاصله با لبه تکنولوژی و وجود حدودا ۶۰ درصد مشاغل رشته الکترونیک و وجود مدیرانی که از تحقیق و توسعه بی اطلاع هستند یه شخص چند وظیفه به عهده داره و الزاما بد یا خوب نیست.
به نظر من به عنوان یه کارفرما بهتره توی آگهی ها ببینید به ابعاد انسانی هم اشاره شده یا نه
این ابعاد انسانی همون مهارت های نرم هست مثل نظم شخصی روحیه کار تیمی و…

2 پسندیده

ممنون، به این مورد نوشتن《 حرفه‌ای》دقت نکرده بودم!
پس اینم یکی از نشونه‌ها هست :ok_hand: :handshake:

به ساختار یه آگهی مناسب اشاره کردید، اشاره بسیار مناسبی بود.
این درخواست کارمند به اصطلاح آچار فرانسه هم یکی از اون RedFlag هایی که خیلی‌ها ازش شاکی هستن!
ممنون بابت مشارکتتون🤝

نه الزاما
شرکت های زیر ۱۲-۱۳ نفر طبیعیه که برای تحقیق و توسعه نیرویی بخوان که آوار فرانسه باشه.
همون طور که یه منشی در مطب دکتر چند تا کار می‌کنه و در یک کارخانه بزرگ این طور نیست.

استفاده از لفظ حرفه ای زمانی خطر ناکه که چندین تخصص مختلف رو چنین انتظاری داشته باشه مثل رزومه که شخصی هم برنامه نویسی حرفه ایه هم طراحی برد و…

سلام بر دوستان
ببینید خوبه که به موارد و جزئیات مختلف دقت می کنید و در تلاش هستید برای هر موضوعی یک الگوریتم پیدا کنید و در قالب آن الگوریتم با موضوعات برخورد کنید، با این حال همین وقتی که برای پیدا کردن این الگوریتم گذاشته میشه هم مهمه و دیگر اینکه باعث قالب گیری ذهنی میشه و ممکنه باعث بشه فرصت هایی را از دست بدهید! از طرفی الگوریتم و (علائم هشدار!) که در مورد صحبت میشه میتونه در هر زمان و مکان نسبی باشه و نظر من این هست روش برخورد با اون میتونه هوشمندانه تر باشه:
پیشنهاد می کنم در قالب و مهارتی که در هر زمان دارید رزومه مناسب تهیه کرده باشید و اگر آگهی دیدید و فکر کردید جذابیت داره، ارسال کنید، اگر تماسی داشتید مجدد تصمیم بگیرید که برای مصاحبه میروید یا نه و این رفت و آمد و چالش ها را از دید کسب تجربه و بررسی بازار کار و کارفرماها و مواردی از این قبیل ببینید - به هر حال گفته اند:
[بسیار سفر باید تا پخته شود خامی

صوفی نشود صافی تا درنکشد جامی](https://ganjoor.net/saadi/divan/ghazals/sh597)

به نظر من وقت بیشتری برای کسب اطلاعات و مهارت در مباحث مدیریت نیروی انسانی - مدیریت - اقتصاد و ریسک بگذارید تا در تعامل با بازار کار چه به صورت کارمندی و چه به صورت خویش فرما یا کارآفرین بسته به شرایط و روحیات پیشرفت بهتری داشته باشید - حقیقت این هست که همه چیز فنی نیست و بخش عمده ای از مهارت های نرم در حوزه‌ی علوم انسانی و مالی و درک ریسک نهفته است که باعث میشه متمایز بشید و واقعی پیشرفت کنید

برای مثال این سایت هم برای مطالعه خوب است:
متمم

موفق باشید :rose:

1 پسندیده