آموزش یک نکته از stm32CubeIDE یا eclipse

بعد از اجرا نرم افزار stm32CubeIDE به آدرس زیر برید:
window
preferences
در کادر “type filter text” بنویسید heap
یا بردی به
General

در صفحه ای که میبیند یک بخش نوشته شده
Show heap status
تیکش رو بزنید apply & close رو بزنید و نرم افزار رو یکبار restart کنید یا یکبار ببندینش و بازش کنید. (برای restart هم میتونید گزینش رو در بخش file ببینید)

بعد از این کار وقتی نرم افزار رو باز کنید میبینید که سمت راست پایین یه کادری اضافه شده که انتهای این کادر عکس یه سطل زباله هم هست و وسط کادر یه مقداری رو به مگابایت نوشته.
این مقدار درواقع میزان
-Xms
هست.
عکسش:
Screenshot 2023-08-15 132326

اگر دقت کنین میبینید که از 3 بخش تشکیل شده
به ترتیب از سمت چپ:
1- میزان حافظه استفاده شده برای نرم افزار stm32CubeIDE (اینجا الان نوشته 146M که به مگابایت هست)
2- میزان حداکثر حافظه ایکه نرم افزار stm32CubeIDE میتونه ازش استفاده کنه (اگر بیشتر از این بشه معمولا نرم افزار stm32CubeIDE یه مدت هنگ میکنه و اگر میزان حافظه مورد نیاز کاهش پیدا نکته نرم افزار بدون هیچ گونه اخطاری کاملا بسته میشه)
3- عکس یه سطل زباله که با کلیک روش میزان حافظه ای که در حال استفاده هست و میشه حذفش کرد رو حذف میکنه

کجا بکار میاد؟
مثلا شما روی یک کلمه یا متغیر یا دیفاین یا هرمتن دیگه ای یکبار کلیک میکنید و با استفاده ار دکمه های ترکیبی
Ctrl+Alt+G
تمام جاهایی که در پروژتون از اون کلمه استفاده شده رو جستجو میکنید
برای این کارنرم افزار نیاز به مقداری حافظه داره تا جستجو رو کامل کنه، این میزان حافظه از -Xms گرفته میشه و شما میبیند که بعد از این کار میزان بخش اول بیشتر میشه و بعد از پایان جستجو دوباره میزان حافظه استفاده شده کاهش پیدا میکنه.
گاهی اوقات بعضی از عملیاتی که نرم افزار میخواد انجام بده خیلی زمانبر میشه (بدلایل خاص) این جور مواقه میشه با کلیک بر روی این سطل زباله عملیات رو کنسل کنیم تا نرم افزار کرش نکنه و خودبه خود بسته نشه.


اطلاعاتی که نوشتم حاصل تجربه شخصیم هست پس نقص هایی داره
مثلا این -Xms چیه؟
تا جایی که من فهمیدم مربوط به java میشه
این حافظه چیه؟ باز تا جایی که من فهمیدم این حافظه RAM سیستمتون هست
تاچه حد میشه میزان -Xms رو افزایش داد؟ من تا 2048 مگابایت یا همون 2 گیگ تونستم و بیشتر از اون مثلا 4 گیگ باعث میشه نرم افزار کلا اجرا نشه و خطا بده (در حالی که رم سیستم 16 گیگ بود و حدود 11 گیگش خالی بود)
نکته: نرم افزار stm32CubeIDE درواقع همون نرم افزار eclipse هست پس هر جا نوشته stm32CubeIDE یا eclipse هیچ فرقی نداره و هرجا سوالی درمورد نرم افزار stm32CubeIDE داشتید میتونید اون سوال رو برای eclipse مطرح کنید یا در اینترنت جستجو کنید


کجا میشه این -Xms رو پیدا کرد و تغییر داد:
به محل نصب نرم افزار stm32CubeIDE یا eclipse برید و یک فایل با فرمت .ini پیدا کنید (مثلا برای stm32CubeIDE اسم این فایل stm32cubeide.ini هستش)

Screenshot 2023-08-15 133849


بعد از کلی سر و کله زدن با این فایل به این نتیجه رسیدم که بهتره بعد از نصب یا آپدیت نرم افزار stm32CubeIDE یا eclispe بریم سراغ این فایل stm32cubeide.ini و این سه گزینه رو به همین ترتیبی که نوشتم در همین مکان اضافه کنیم. (البته اگر سیستمون رم به مقدار کافی داشته باشه مثلا حداقل 8 گیگ)

سوالی بود بپرسید.


قبلا (قبل از اینکه تلگرام فیلتر بشه) بچه های سیسوگ یه اکانت بهم داده بودن برای اینکه مطلب داخل سایت انتشار بدم اما کلا یادم رفته چی بود برای همین اینجا نوشتم و اگر از دوستان دیدید این مطلب مناسب هست با هر نامی که دوست داشتید انتشارش بدید.

هدیه به امام زمانم :love_letter:

4 پسندیده