آمپلی فایر TDA7388

سلام دوستان
من یه آی سی TDA7388 دارم
این آی سی 4 تا خروجی 45 وات 4 اهم داره
من 2 تا بلندگو 100 وات 6 اهم دارم

به چه صورت میتونم دو تا بلندگو رو به این ای سی وصل کنم

یکی از دوستان راهکار زیر رو ارائه دادن؛ اما از صحیح بودن روش خیلی مطمعن نبودن

ممنون میشم راهنمایی کنین

این شماتیک درست نیست دایی جان. اگه خروجی ها ایزوله بودن میشد سری کرد ولی نیستند.

1 پسندیده

سلام
یکجا خوندم که خروجی ها از داخل به هم بریج شدن و نباید مجددا به هم متصل بشن جون باعث اتصال کوتاه میشه…
و این که اگه از دوتا خروجی هم استفاده کنم باز هم از حداکثر توان اون استفاده میشه…
ممنون میشم اگه راهکاری دارین اعلام کنین…

بهترین راه اینه که آمپلیفایر مناسب با اسپیکر خودتون پیدا کنید. یعنی ولتاژ بالاتر داشته باشه.

1 پسندیده

سلام، با این روش آی سی آسیب می بیند و امکان پذیر نیست

شاید بتوانید خروجی ها را موازی کنید و جریان دهی بیشتری داشته باشند و بار با اهم کمتر را درایو کنید البته به شرطی که حتماً ورودی ها یکسان باشند !
ولی به صورت معمول این روش هم توصیه نمی شود و در تطبیق بلندگو و آمپلی می بایست ساختار هر دو با هم سازگار باشند
البته اگر نیاز به اعمال توان حداکثر به بلندگو نداشته باشید ، دو کانال از همین آمپلی هم پاسخ گوی کار شما می تواند باشد و می توانید از آمپی های اضافه این آی سی با یک فیلتر مناسب در ورودی ( یا خروجی ) برای مثال برای توویتر یا سوپر توویتر یا حتی ساب فووفر هم استفاده کنید !

برای کسب مهارت در صوت، بسازید و بسوزانید و با تجربه کسب شده، بسازید و لذت ببرید :muscle: :rose:

3 پسندیده

بازم ممنون
شما آمپلی فایری میشناسین که معرفی کنید؟
و این که توی بازار کشور هم در دسترس باشه…

اگه نوع ساختار آمپلیفایر براتون مطرح نیست از دو عدد tda3116d2 استفاده کنید، کلاس D هست و بازدهی بسیار خوبی داره. به شکل ماژول هم توی بازار ایران در دسترس هست.

1 پسندیده

برای اینکه روی اسپیکر 6 اهم بتونیم 100 وات توان ایجاد کنیم با خروجی آمپلیفایر ما تا 35 ولت پیک بره. یعنی آمپلیفایری با ولتاژ تغذیه 40 یا بالاتر بالاتر نیاز دارید که توان خروجیش هم 100 وات باشه. من خیلی بازی نکردم باهاشون و باید بگردید توی ماژولها و ایسی های بازار ببینید کدومشون با 48 ولت کار میکنن.

از ای سی های سری stk استفاده کن کیفیت صداشون نصبت به tda خیلی بهتره ولی ولتاژ کاری بالایی دارن
بعضی هاشون رو میتونی از نت بخری

از این سایت میتونی تهیه کنی این نمونه ای گذاشتم عالیه stk442-130 دو تا 150 وات بهت میده
فقط توجه داشته باش خیلی حساسن نباید کوچکترین اتصال کوتاهی بکنن pcb و هیدسنگ کاملن مناسب فن دار
تو دیتا شیتش به ولتاژ کاریشون نگاه کن کمترین و بیشترین ولتاژی که براش نوشته بینشون رو انتخاب کنمثلن 40 تا 60 نوشته باشه 50 براش عالیه

2 پسندیده

سلام دوست عزیز

دیتاشیت این آی سی عنوان میکنه که حداکثر توان خروجی این آی سی با مقاوت بار 4 اهمی بدست میاد، خب این یعنی پیک افیشنسی و امپدانس مچینگ با تقویت کننده طبقه آخر با بار 4 اهمی بدست میاد. اما نمیگه بارهای دیگه رو نمیشه وصل کرد که! صرفا توان کاهش پیدا میکنه .

در اپلیکیشن شما با توجه به اینکه مقاومت بلندگوهاتون بیشتره، میتونید هر کدوم رو به یک خروجی متصل کنید.
خب چندتا سوال پیش میاد

1- آیا ای سی می سوزه ؟
خیر، قطعا توانی کمتر از 45 وات رو تقویت کنننده به بلندگو میده.

2- آیا توان بلندگوها مهم اند در این کاربرد ؟
حدودا نه، اگر شما بلندگوی 6 اهم 40 واتی هم اینجا استفاده کنید عملا هیچ تفاوتی در خروجی با بلندگوهای 100 واتی مشاهده نخواهید کرد!

3- کانال هارو میتونم موازی کنم ؟
نه، با وجود اینه فرض کنیم این کار با عث آسیب به آی سی نمیشه، بازم مشکل امپدانس مچینگ پا برجاست و خروجی مطلوبی بهتون نمیده.

4- برای اینکه بتونم 100 وات خروجی بگیرم باید چیکار کنم ؟
برید داخل سایت هایی مثل Analog Devices، TI، ST و … که می شناسید، ببینید چه پارت نامبری از تقویت کننده هاشون امپدانس خروجیش 6 اهمه و توان 100 وات برای هر خروجی میده ! (البته نکاتی مثل اینکه این توان رو با چه ولتاژ تغذیه ای میده و نوع ورودی شون چیه هم خیلی مهمه)

1 پسندیده