کار نکردن ترانزیستور با افزایش مقاومت بیس ترانزیستور

سلام دوستان. من یه منبع تغذیه ولتاژ بالا ساختم که ترانسفورماتوری که داخلش ازش استفاده کردم نیاز به 2 آمپر جریان داره و ترانزیستوری که استفاده کردم از نوع TIP142 هست که جریان کلکتورش 10 آمپر هست. به پایه بیس یه مقاومت حدودا 165 کیلواهم وصل کردم و پایه دیگر مقاومت به ترانسفورماتورم وصله. با مقاومت کمتر از 100 کیلو مدارم بخوبی کار میکنه و جریانی که میکشه 0.6 آمپر هست. من میخواستم این جریان رو به 0.3 برسونم و مقاومت رو 165 کیلو گذاشتم و الان در ابتدا که برق مدار وصل میشه ترانزیستور شروع به کار نمیکنه مگر اینکه دستم به یکی از پایه هاش میخوره و شروع میکنه به کار کردن. کسی میدونه باید چیکار کنم؟ آیا ترانزیستور ور عوض کنم؟ از چه نوع ترانزیستوری بزارم؟ یا راه دیگه ای اگر پیشنهاد دارید بگید. مقاومت رو مایلم همین مقدار 165 کیلو بمونه.

سلام،
دیود بیس امیتر هم مثل بقیه دیودها به یک جریان حداقلی برای روشن شدن نیاز داره. مقاومتی که شما گذاشتید عملاً اون دیود (و ترانزیستور) رو برده در ناحیه‌ی قطع. برای بررسی بهتر و دقیق‌تر یک شماتیک از کاری که کردید و یک توضیح در مورد هدفی که دارید بذارید تا اگر شد با همفکری دوستان بتونیم مشکل رو پیدا کنیم.

2 پسندیده

سلام و درود
چندتا موضوع راجع به سوالتون هست که شماره گذاری میکنم برای راحتی پرسش و پاسخ
1- لطفا سعی کنید برای اینکه دوستان بتونن بهتر مشکل رو بررسی کنند و دید بهتری داشته داشته باشن، اون قسمتی از مدار رو که مورد سوال هست رو ضمیمه کنید.
2- حقیقتا منظورتون رو از

ترانسفورماتوری که داخلش ازش استفاده کردم نیاز به 2 آمپر جریان داره

متوجه نشدم !
3- هنگامی که داریم از BJT به عنوان سوییچ استفاده می کنیم، قطعا باید مطمئن باشیم که BJT برای بیشترین جریان کلکتور هم توی ناحیه اشباع قرار می گیره و رابطه Hfe*Ib > Ic برقرار هست. برای اطمینان میشه این رابطه رو به این شکل در آورد :
Ib ×β = 10×Ic

حالا نکته چیه ؟ جریان بیس نباااید از حد مجازش عبور کنه !

پس شما قطعا نیاز دارید که جریان رو کم کنید و محاسباتی جدید انجام بدهید
4- برگردیم سر مسئله اصلی
ترانزیستور ما قراره جریان کلکتورش 2 آمپر باشه
طبق رابطه بالا و دانستن اینکه hfe = 1000 هست
جریان بیس بدست میاد چیزی حدود 20mA
الان با توجه به افت ولتاژ حدود 0.7 بیس-امتیر در ناحیه روشن و اینکه دارید بیس رو با چه ولتاژی درایو می کنید، مقاوت بیس رو می تونید محاسبه کنید.
5- راجع به اینکه می فرمایید دستتون به یکی از پایه ها میخوره روشن میشه، فکر نمیکنم ناشی از مشکل مداری باشه، بلکه احتمال قوی بخاطر اتصالات ضعیف و نامستحکم باشه

2 پسندیده