اسم ای سی و ترانزیستور

سلام من داخل یک پروژه از uln2803 استفاده کردم که ۸ تا ورودی و خروجی داره ولی الا نیاز به ۹ تا ورودی و خروجی دارم ای سی میشناسید که عملکردش مثل uln2803 باشه با ۹ عدد ورودی و خروجی ؟؟

و دنبال یک ترانزیستور میگردم که با میکرو کنترل بشه و با اعمال ولتاژ ، ۲۴ ولت رو برای تقریبا یک ثانیه از خودش عبور بده ممنون میشم یک ترانزیستور کاربردی معرفی کنید.

سلام و درود
راجع به قسمت اول من به چنین IC تا حالا بر نخوردم و امیدوارم دوستان اگه موردی رو میشناسن معرفی کنن.
اما قسمت دوم سوالتون می تونید از چنین مداری بهره بگیرید، اینها مدارهای مرسومی هستند برای مدیریت توان توان و امکان قطع و وصل لاین ولتاژ های بالا بدون نیاز به رله
image

اون قسمت فن و دایود D2 برای شما عملا میشه سمت دیگر 24 ولت و مصرف کننده تون
بیس ترانزیستور Q3 رو هم با میکرو کنترل می کنید
ماسفت Q4 رو هم بر اساس حداکثر جریان و ولتاژون که 24 ولت هست انتخاب کنید

1 پسندیده

سلام ممنون که وقت گذاشتی
ماسفتی وجود نداره که تنهایی بتونه ۲۴ ولت رو از خودش عبور بده؟؟
یک سوال دیگه اطلاعاتی درباره ماسفت depletion دارید؟

سلام،

1. فکر میکنم ساده‌ترین کار استفاده از یک ترانزیستور به عنوان سوئیچ نهم در کنار ULN2803 باشه.
  2. در مورد ترانزیستور هم اگر درست متوجه شده باشم فقط قراره یک سوئیچ ساده باشه که بتونه به صورت continues مقدار یک آمپر رو تحمل کنه. برای این مورد فکر میکنم 20N03 (ماسفت 30 ولت 20 آمپر) انتخاب خوبی باشه. البته فارق از مدل ترانزیستور نکته‌ی مهم رعایت نکات دمایی و استفاده از هیت سینک مناسبه.
3 پسندیده

خواهش میکنم
ماسفتی که مسعود معرفی کرد “20N03” گزینه خوبیه احتمالا برای اپلیکشین شما. اما بازم سطح جریانتون خیلی مهمه ! حتما دقت کنید به این موضوع توی انتخاب ماسفت.
اما اینکه به تنهایی بتونید با میکرو کنترلش کنید رو عملا امکان پذیرنیست، چون سطح ولتاژ گیت بالاهست و شما باید به کمک یک ترانزیستور دیگه لول شیفت ولتاژ ایجاد کنید !
راجع به Depletion Mosfet یک مقداری اطلاعات دارم، برای چه اپلیکیشنی مد نطر دارید ؟

2 پسندیده

اره منم به این فکر افتادم ولی اسم ترانزیستورایی که داخل uln2803 کار شده رو پیدا نکردم
نه مهندس جان قرار نیست بصورت دائم یک امپر رو از خودش عبور بده شما تقریبا فکر کن ساعتی یک بار قراره یک ثانیه اتصال داشته باشیم الا از ماسفت irfz34 استفاده کردم ولی جواب نداد

میخواستم از ماسفت های depletion استفاده کنم ولی دیدم نمیتونم فکر کنم کلا نمیتونم از ماسفت استفاده کنم باید از ترانزیستور های bjt استفاده کنم چون ماسفت با اختلاف پتانسیل بین سورس و گیت کار میکنه و من میخوام به پایه سورسم ولتاژ ۲۴ ولت بدم و پایه گیتم بین ۰ و ۵ ولته پس فکر کنم نمیتونم از ماسفت استفاده کنم .

عملا توی این اپلیکیشن BJT هم مثل ماسفته. تفاوت عملکردشون توی جزئیاته و اینجا شما در هر صورت نیاز به لول شیفتر ولتاژ دارید.
میتونید اپلیکشین و چیزی که میخواهید 1 ثانیه درایو کنید رو به اشتراک بزارید تا دوستان راه کارهای متفاوتی بهتون بدن

داخل شماتیک بالا micro میکروکنترلرمونه از نوع avr
و M موتورمونه که یک پایش به زمین وصله
و x قطعه ای هست که باید با فرمان میکرو اتصال کوتاه ایجاد کنه
نمیدونم چ قطعه ای انتخاب کنم دوستان اگر کسی نظری داره کمک کنه (از رله نمیتونم استفاده کنم)

سلام دوست عزیز
خب الان متوجه شدیم که اپلیکیشن شما درایو یک موتور DC هست !
بنابراین پیشنهاد میکنم برای سادگی مدار، سمت زمین موتور رو کنترل کنید، به این شکل :

اینکه از چه ماسفتی هم استفاده کنید به پیک جریان موتورتون برمیگرده !

اینکه از چه ماسفتی استفاده کنید، به میزان ولتاژ گیت-سورس هم برمیگردد
اگر به میکرو به صورت مستقیم وصل می کنید می بایست ماسفت logic-level باشد تا به صورت کامل روشن شود

2 پسندیده