کار با موتور گیربکس دار

سلام وقتتون به خیر. من در این زمینه تازه کار هستم و نیاز به راهنمایی شما عزیزان دارم. ببینید من میخوام یه پروژه ای رو انجام بدم که یک جسم حدودا نیم کیلویی رو باید به یه موتور وصل بکنم که با سرعت اروم (مثلا 10rpm) دور محور به طور ممتد بچرخه. میخوام زمان طولانی دوام داشته باشه مثلا اگر سوییچ رو روشن بذارم تا یک سال هم به این چزخیدن ادامه بده داغ نکنه خرابم نشه. آیا همچین چیزی ممکن هست یا خیر؟ اگر بله ممنون میشم راهنمای کنید چجور موتوری باید بخرم و رنج قیمتش به چه صورته؟ تا جایی تحقیق کردم موتور گیربکس دار 12v و 10rpm باید بخرم. حالا نمیدونم به باتری وصل کنم بهتره یا یجوری به پریز برق. آیا برنامه نویسی هم نیازه برای این هدفی دارم؟ خیلی ممنون که زمان گذاشتین و خوندین دوستان

سلام
به صورت کوتاه:
شما برای نیازتون میتونید همون موتور گیربکس دار 10rpm رو خریداری کنید و برای تغذیه هم یک آداپتور 220v به 12v تهیه کنید .

اما اگر بخوام کامل تر توضیح بدم :
داغ کردن موتور به این بستگی داره که شما باری که بهش وصل میکنید نزدیک حداکثر توان موتور هست یا نه.
مثلا موتوری که تهیه میکنید تا 2 کیلو رو میتونه بلند کنه و شما اگر 1ونیم کیلو بهش وصل کنید توی بلند مدت داغ میکنه ، اما اگه بهش 200 گرم بار وصل کنید هیچ وقت داغ نمیکنه و خراب نمیشه ، هرچقدر هم زمان زیادی روشن باشه.

البته به صورت دقیقتر وزنی که میتونه بلند کنه رو به صورت گشتاور تعریف میکنند و مثلا یک موتور گشتاورش 2 کیلوگرم بر سانتی متر هست (در مورد گشتاور اینجا میتونید بخونید)

برای کاربرد شما این موتور هم کافی هست که گشتاورش 2کیلوگرم بر سانتی متر هست:

اما چون بلند مدت میخواید استفاده کنید از این مدل میتونید استفاده کنید که گشتاورش بیشتر هست و 220ولت هست که مستقیم میتونید به برق وصل کنید و تبدیل نمیخواد:

به هر دلیلی هم اگر خواستید از موتور 12 ولت استفاده کنید از این مدل میتونید استفاده کنید:

توی بررسی موتور ها علاوه بر ولتاژ ورودی و دور خروجی باید به گشتاور هم توجه کنید که تاثیر زیادی توی قیمت داره و عملا قدرت موتور رو مشخص میکنه

3 پسندیده

یک دنیا از شما ممنونم. خیلی متشکرم. فقط چون من رشتم الکترونیک نیست میشه بفرمایید چجوری سر همش کنم؟ اگر لینک آموزشی دارید ممنون میشم بفرستید. انگلیسی هم باشه اوکیه. بله در مورد گشتاور یا همون torque هم دارم مطالعه میکنم.

در آخر به نظرتون بهتره براش کلید بذارم (مثل لامپ) یا به ریموت کنترل کنترلش کنم (که فکر کنم برنامه نویسی نیاز باشه و سنسور برای این قسمت)؟ یک دنیا سپاس از راهنماییتون ابهاماتم تا حد زیادی رفع شد :smiling_face: