مقادیر حد در اپ امپ ها

سلام،در مورد طراحی مدارات اپ امپی و مقادیر حد اپ امپ ها چند تا سوال برام پیش آمده که مطرح میکنم:

۱-قصد ساخت یک مقایسه کننده با اپ امپ را داشتم و ولتاژ 0.5v را به پایه وارون گر اپ امپ دادم تا وقتی ولتاژ پایه غیر وارون گر بیشتر از این 0.5v شد ال ای دی متصل به خروجی اپ امپ را روشن کنه.ولی ولتاژ وارد شده به پایه وارون گر باعث اشباع شدن خروجی به ولتاژ منفی نشد و ال ای دی دائم روشن هست(اپ امپ rail to rail هست)حداقل ولتاژی که باید اعمال بشه تا اپ امپ در ناحیه اشباع وارد بشه را در دیتاشیت به چه اسمی قید میکنند؟

۲-یک مدار تقویت کننده مستقیم با گین تقریباً ۳ بستم و به تغذیه مثبت 15v و منفی 0v دادم اما وقتی به پایه غیر وارون گر ولتاژی زیر ۲ ولت اعمال میشه خروجی اپ امپ روی ۹ ولت قفل میشه،و حتما باید بیشتر از ۲ ولت به پایه غیر وارون گر بدم تا ولتاژ تقویت شده را در خروجی داشته باشم.برای این موضوع هم پارامتری در دیتاشیت اپ امپ قید میشه؟

لطفا اگر ممکنه در مورد آفست در اپ امپ ها هم یک توضیح کوچک بدید.
ممنون.

سلام
نقشه‌ی مدارهای مورد سوال که تست نمودید را ارسال نمایید !

سلام دوست عزیز

  1. در آپ-امپ های rail to rail و بخصوص زمانی که دارید ازش به عنوان مقایسه گر دیجیتال استفاده می کنید (open loop)، اپ امپ دارای بهره ولتاژ خیلی زیادی هست و کوچکترین اختلافی بین ورودی های دیفرانسیلی آپ امپ منجر به کلمپ شدن ولتاژ به یکی از سطح های مثبت و یا منفی میشه .
    اگر مداری مانند شکل زیر دارید قاعدتا نباید مشکلی در عملکرد داشته باشید :

در مدار بالا :

  • با افزایش ولتاژ Vin به مقداری بالاتر از 0.5v، خروجی با ولتاژ +Vdd اشباع شده
  • با کاهش ولتاژ به مقداری کمتراز 0.5 ولت، خروجی به سمت زمین کلمپ می شود
  1. هنگامی که دارید از اپ امپ به عنوان تقویت کننده استفاده می کنید Vcm یا همون بازه ولتاژ کامن مد مهم میشه. هنگامی که میخواید افست به ورودی اپ امپتون اضافه کنید، دقت کنید که این ولتاژ در این ناحیه قرار بگیره
    مورد بعدی هم اینه که شما این افست رو باید به هر دوپایه ورودی مثبت و ومنفی به صورت یکسان اضافه کنید (به همین خاطره که بهش میگن کامن مود)
    و مورد اخر هم اینکه اگر اپ امپتون کپی و یا فیک هست لزوما مقادیر دیتاشیت صدق نمیکنند وشما باید به صورت عملی مدارتون رو به پایداری لازم برسونید (مگر اینکه اون قطعه فیک خودش دیتاشیت مخصوص به خودش رو داشته باشه).
1 پسندیده