هنگ کردگی مدار موقع فعال شدن رله و موتور

سلام دوستان من در pcb که زدم به مشکلی خوردم…
برد من ۸ عدد رله داره که ۲۲۰ ولت رو سوییچ میکنه یک سری سنسور و مدار میکرو کنترولریم هست روی برد …
رلها رو با فاصله نسبت ب میکرو قرار دادم با ulm2803 روشن میشن…
پلیگان اصلا اون حوالی چه لایه بالا چ پایین نداره…گپ هوایی هم اجرا شده…
ولی وقتی ۲۲۰ سوییچ میکنم ک موتور آمپر پایین روشن بشه میکرو عملکرد خودشو از دست میده یا بهتر بگم هنگ میکنه …
رله ها هم پاناسونیکaldp هست…
ممنون میشم علت و ایراد رو بگین اصلاح کنم…

سلام
ابتدا عکس شماتیک و پی سی بی رو قرار بدید تا بشه تصمیم گیری کرد.

ممنون بابت وقتی که میگذارید

منظورم عکسی بود که بشه از اون نحوه طراحی مدار رو تشخیص داد. اگه براتون قرار دادن عکس کلی مقدور نیست ابتدا لطفا موارد زیر را مشخص کنید :
۱- تغذیه مدار داخلی هست یا خارجی و از چه نوعی هست ترانسی یا سوییچینگ؟(یک تغذیه سوییچینگ رو مدار میبینم ولی بنظر میرسه رگولاتور طبقه آخر باشه)
۲- میکروی مدار چیست؟
۳- طراحی رله های به صورت خشک هست یا نه؟( از روی عکس به نظر میرسه به صورت خشک باشه)
۴- فیلتر هایی که برای تغذیه میکرو در نظر گرفتی به چه صورت هست؟
۵- آیا تفاوتی داره موتور به کدوم رله ها وصل باشه (یعنی موتور به هر رله ای وصل باشه و اون رله فعال بشه مدار شما هنگ میکنه؟)
۶- آیا از برنامه ی میکرو مطمعن هستی؟ یعنی اگه بجای موتور یک بار سبکتر سوییچ بشه هنگ نمیکنه؟

سلام
در ابتدا به ساکن ، مسئله را در ساختار تغذیه و نحوه اتصال های گراند مدار جستجو کنید
خازن های دکوپلاژ میکرو و گیت های منطقی هم اهمیت دارند
گاهی پلیگان را اجرا می کنید، ولی در بخش هایی بسیار ضعیف متصل می شوند و کارآیی لازم را ندارند
در مواقعی نویز تولید شده روی کنتاکت های رله در زمان قطع ، و یا دو سر بار به شدت بالاست که نیاز به اسنابر بر روی تیغه های رله دارند

موارد به ترتیب اولویت بیان شده است

3 پسندیده

تغذیه و زمین مدار میرکنترلری رو از قدرت جدا کنید
از فریت بیت استفاده کنید

1 پسندیده

در خروجی مدار تغذیه یک خازن Bulk با ظرفیت حداقل ۱۰۰ میکرو قرار دهید، یک انشعاب برای مدار تغذیه میکرو‌کنترلر ببرید، یک انشعاب از همان نقطه برای رله ها.

از دیود TVS برای سرکوب ولتاژ های گذرا روی تغذیه استفاده کنید.

برای هر آی سی خازن دکوپلاژ در نظر بگیرید و به ازای هر چندتا پایه تغذیه، یک خازن Bulk با ظرفیت بین یک الی صد میکرو در نظر بگیرید.

خازن هایی که خیلی با کیفیت نیستند با خیزش و یا فروکش ناگهانی ولتاژ به سختی جریان میدهند یا می‌کشند… علت مقاومت داخلی است. بجای قرار دادن یک خازن بزرگ، چند خازن کوچک قرار دهید.

با پهن تر کردن مسیر تغذیه ، امپدانس مسیر تغذیه را کاهش دهید.

در خصوص تکنیک های کاهش Ground bouncing تحقیق کنید که مشکل اصلی شما در اینجاست.

2 پسندیده

قبلاً توی پروژه‌ای این مشکل رو داشتم و چندین هفته درگیرش بودم. چند تا نکته میگم که ممکنه کمک کننده باشه:
اول این که حتماً و حتماً از ‌polygon استفاده کنید خیلی تاثیر داره
دوم، تغذیه‌ی مدار خیلی مهمه. حتماً از نظر فیلترهای روی تغذیه مدار رو بررسی کنید.
در طراحی PCB این نکته را در نظر داشته باشید که track تغذیه‌ی ورودی به میکرو قبل از این که به پایه‌ی میکرو برسه باید حتماً از یک خازن 100nF بگذره و بعد از اون هم انشعابی گرفته نشه. خازن هم در نزدیک‌ترین حالت ممکن (ترجیحاً چسبیده) به پایه‌ی میکرو باشه.
یک بار هم برای تست گراند مدار رو به ارت وصل کنید ممکنه تاثیر داشته باشه.
حتماً حتماً روی کنتاکتور یا رله از مدار اسنابر استفاده کنید.
گراند قسمت کنترلی و قسمت قدرت از همدیگه در یک نقطه جدا بشن.

2 پسندیده

سلام
منبع کلاک میکرو رو از کریستال خارجی به نوسانساز داخلی تغییر بدین و امتحان کنید
اگه جواب داد، باید فاصله کریستال و خازنها رو از میکرو کمتر کنید و بدنه کریستال رو به منفی وصل کنبد

1 پسندیده

اگر مشکلتون حل شده
لطفا بگید
با چه راه حلی ؟
اگر نه
شماتیک بخش تغذیه و عکسی از پشت بردتون بزارید (پشت برد برای پالیگان)

1 پسندیده

برد خوبیه عجیبه میگین هنگ میکنه، مطمعنا از سمت جریان برگشتی رله ها به میکرو نیست. چون چند پله از هم جدا شدن.
نویز الکترومغناطیسی و نویز روی تغذیه رو چک کنین، به این صورت که موتور رو نزدیک برد کنین و اون رله رو پشت سر هم دستی خاموش روشن کنین.

2 پسندیده

اول یه تست کن:
خروجی رله هارو کلا از بار جدا کن
بعد همه رله هارو چند بار روشن و خاموش کن ببین آیا باز هم مشکل داری یانه
اگر مشکل رفع شد یعنی از قسمت بار یا همون موتورها نویز داره وارد میشه
اگر هم مشکل سر جاش بود یعنی بخش تغذیه مدار مشکل داره

تجربه شخصی:
ای سی های تقلبی مثل ulm2803 که تو بازار گیر میاد ممکنه خیلی ضعیف عمل کنن پس من از دراور های ترانزیستوری استفاده میکنم
اگر مدار صنعتی باشه بجای دیود 1n4148 از دیودهای اولترا فست با تحمل جریان بیشتر استفاده میکنم

سوم اینکه ولتاژ سلف بخش رله موقعی که قطع میشه حدودا 10 برابر ولتاژی میشه که بهش دادیم
مثلا برای رله 24 ولت من جریان معکوس حدود 300 ولت میگرفتم که دیود هرزگردت باید تحمل این ولتاژ رو داشته باشه که تو بازار هست
دوم اینکه خیلی خیلی خیلی حذف نویز مدارت بهتر میشه اگر یه خازن mkt با ولتاژ بالا و حدود 120 نانو دوسر رله بزاری یعنی موازی با دیود

3 پسندیده