فاصله اثر گذاری مادون قرمز

سلام.
چند وقتیه که دارم روی یه پروژه مادون قرمز کار میکنم برای شبیه سازی کردن ریموت کنترل تلویزیون.
به یه مسئله عجیبی برخورد کردم که ریموت اورجینال خود تلویزیون همیشه توی فاصله بهتر از ریموت من عمل میکنه.
جفتشون با 2 تا باتری نیم قلم کار میکنن و نورشون که با دوربین گوشیم میبینم تفاوت چندانی نداره.
انواع ال ای دی هارو تست کردم و به یه نکته جالبی رسیدم که ال ای دی های 3 میلی متری توی فاصله بهتر عمل میکنن ولی نکته عجیب دیگه اینجاست که ال ای دی خود کنترل تلویزیون 5 میلیمتریه!!!
ولتاژ و آمپر ال ای دی ریموت خودم رو تست کردم و ال ای دی ریموت من حتی آمپر بالا تری هم استفاده میکنه!!!
اگه کسی جوابشو میدونه ممنون میشم که بهم کمک کنه.

1 پسندیده

سلام نحوه ساختتون رو توضیح بدید که از چه میکروکنترلری یا قطعاتی استفاده کردید …من قبل مشکل مشابهی داشتم که با مشاهده پالس دیدم به علت جیتر بوده.

ممنون از جوابتون.
در حال حاظر با 2 روش تونستم کد هارو ارسال کنم.
روش اول با آردوینو و کتابخونه irremote که تمام کار هارو ( هم دی کد و هم ارسال ) با یه خط کد انجام میده.
.
روش دوم که خودم ساختم، با میکروی stm8s003f3 که از تایمر 2 برای ساختن فرکانس 38 کیلو هرتز با دیوتی سایکل 60 درصد و از تایمر 4 برای پالس 562.5µs پروتوکل nec استفاده کردم.
در حال حاظر کد هارو با استفاده از آردوینو دی کد میکنم و با تغییر دادن دیوتی سایکل تایمر 2 بین 60 درصد و 0 درصد، بیت های 0 و 1 رو میسازم. این کار کاملا توی خروجی کار میکنه و اون دستگاه مورد نظر منو روشن میکنه.
.
هر دو روش این مشکل فاصله رو دارن و کار هایی مثل تقویت با ترانزیستور و اپتوکوپلر هم انجام دادم و جواب نگرفتم.
ولی تنها راهی که جواب داد، سری کردن 3 تا ال ای دی با هم بود که تقویت خوبی داشت ولی باز هم نسبت به کنترل خود تلویزیون ضعیف عمل میکنه.

حتمااز بافر استفاده کنید همچنین با ال ای دی خود کنترل هم مدارتونو تست کنید

با ترانزیستور و اپتوکوپلر باف کردم و فرقی نکرد.
ال ای دی های دیگه ای رو توی مدارم قرار دادم و به یه نتیجه جالبی رسیدم که هر ال ای دی تا یه فاصله خاصی اثر گذاری داره.
به فروشگاه های قطعات الکترونیک هم سر زدم و بهم همینو گفتن که مشکل از ال ای دی هاست. یه چند تا ال ای دی جدید با تضمین با کیفیت تر بودن ازشون گرفتم و الان تست کردم و به نظر میاد که واقعا یکم از ال ای دی های خودم بهتر عمل میکنه.
الان دنبال اینم که بدونم چجوری میتونم ال ای دی که برای استفاده ریموت بهتره رو تشخیص بدم.

1 پسندیده

این موضوع برمیگرده به طول موج ال ای دی شما
معمولا دو مدل ال ای دی اینفرارد توی بازار هست یکی دارای طول موج 940نانومتر و دیگری طول موج 850نانومتر، مدلی که برای ریموت کنترل استفاده میشه 940نانومتر هست. معمولا تولیدات کیفیت پایین تر چینی طول موج دقیق رو ندارن و همین باعث میشه فاصله عملکرد متفاوت باشه. برای اندازه گیری هم میتونید از اسپکترومتر استفاده کنید.

2 پسندیده

تکمیلی :
بعد کلی تحقیق و کار روی این پروژه و با کمک کاربرای سیسوگ و eca و چند تا جای دیگه بالاخره بهترین راه حل رو پیدا کردم.
بهترین روش اینه که ال ای دی رو با 5v و یک ماسفت کوچیک باف کنید ولی سوال اینجاست که مگه ال ای دی نمیسوزه؟
جوابش اینه که اگر ما دیوتی سایکل اون فرکانس 38 کیلو هرتز رو تا جای ممکن پایین بیاریم( تا 10 درصد یا کمتر) ال ای دی بدون سوختن با یه شدت نور بالایی روشن و خاموش میشه ( یه چیزی شبیه فلاشر دوربین قدیمی ).

ال ای دی با کیفیت و با طول موج بالا هم توی تقویت ارسال بشدت تاثیر داره.

ممنون از زحماتتون برای تکمیل این پروژه. :pray:

5 پسندیده