تامین کلاک یک ای سی توسط میکرو

با سلام
من مدتیه که روی پروژه ای کار میکنم و در بحث میکرو کنترلر هم تازه کار هستم سوالی داشتم که ممنون میشم کمکم کنید.
آیا با pwm میکرو میتوان کلاک یک آی سی دیگر را با فرکانس ۸ مگا هرتز تامین کرد یا حتما باید یک منبع کلاک جدا برای اون آی سی تهیه کنم.

سلام دوست عزیز
هم با pwm دیوتی ۵۰ درصد و هم با صفر و یک کردن پایه ی میکرو شما میتونی به هدفت برسی به شرطی که فرکانس کاری خود میکرو باید به قدری باشه که بتونه عملیات مورد نظر رو انجام بده که برای هر میکرو میتونه متفاوت باشه ولی نکته ی مهمی که باید در نظر بگیری اینه که دقت کلاکی که از این طریق به دست میاد به دلایلی زیاد نیست این دلایل میتونند دقیق نبودن کلاک خود میکرو و نداشتن جبران حرارتی و … باشند.
علاوه بر مطالب فوق بسیاری از میکرو ها پایه ای برای خروج کلاک داخلی میکرو دارند که میتونید با تنظیمات خود کلاک یا مضربی از کلاک رو پایه ی موردنظر داشته باشی. این روش برای مواقعی که بخواهی علاوه بر تولید کلاک کارهای دیگه ای با میکرو انجام بدی مناسب است، چون با انجام کارهای دیگه به غیر از تولید کلاک توسط میکرو دقت کلاک تولیدی خیلی کم خواهد شد(حتی با استفاده از وقفه ها).
در آخر فکر کنم هزینه ی یک اسیلاتور از یک میکرو کمتر باشه علاوه بر اینکه در اسیلاتور شما میتونی به دقت بالاتری دست پیدا کنی (اگه با میکرو کاری غیر از تولید کلاک نداری).

5 پسندیده

سلام خیلی ممنون از پاسختون. میکرویی که استفاده میکنم stm32f0 هست و من علاوه بر تامین کلاک برای آی سی باید کار دیگه ای هم با میکرو انجام بدهم و تنظیمات خود آی سی رو هم با ارتباط spi پیکربندی کنم. پس باید برای افزایش دقت اسیلاتور هم تهیه کنم؟

تا دقت برای شما چه معنایی بده. من نمیدونم شما به چه مقدار دقت نیاز داری. دقت کلاک داخلی میکرو ها تا حدی مطلوب است (باز هم بستگی داره مطلوب برای کاربرد شما چطور تعریف بشه) به هر حال فکر میکنم مشکل شما با استفاده از کلاک داخلی حل میشه. من stm کار نکردم ولی برای شما به دیتاشیت یک نگاهی انداختم، دیدم پایه mco برای همین منظور در نظر گرفته شده، شما میتونی با انجام پیکره بندی مناسب، کلاک ۸ مگاهرتزی پیشفرض میکرو را از طریق این پایه استفاده کنید. مزیت استفاده از کلاک میکرو همگام شدن ایسی مورد استفاده با میکرو هست و کاهش قطعات و هزینه است.
برای اطلاعات بیشتر میتونید به لینک زیر سر بزنی :

2 پسندیده

تمام نکات رو دوست عزیزمون گفتن.
فقط یه مورد رو در نظر داشته باشید که بهتره از RC داخلی میکرو برای تولید کلاک استفاده نشه چون شنیدم در نسخه های تقلبی میکرو ها بعضیاشون این واحد رو ندارن.
شما از میکرو خودتون رو با یک کریستال خارجی (که قیمتی نداره) راه اندازی کن و کلاک مورد نیازت رو بر روی پایه MCO تنظیم و این پایه رو فعال کن و در آخر ازش استفاده کن.

1 پسندیده

خیلی ممنونم از راهنمایی شما

ممنون بابت وقتی که گذاشتید.