روش اصولی راه‌اندازی همزمان موتور و لامپ توسط ترایاک!

سلام بزرگواران

نمیدونم جای درستی برای این سوال انتخاب شده یا خیر یا اصلا پرسیدن داره!

سه تا LED حداکثر 18W/220V و یک موتور معمولی 27W/220V/0.170A (بدون سیم کمکی و خازن) داریم، قصد روشن کردن همه را داریم.

• جریان راه‌اندازی این نوع موتورها رو چقدر میگیرن (در لحظه اولیه چیزی که مالتی‌متر با تاخیر داد 0.180A)

خروجی یک برد ترایاک با جریان حداکثر 8A مشخص شده داریم که یا 0 هست یا اشباه کامل (نوشته مخصوص تغذیه لامپ 200WLED/400W)

اگر موتور ما در هنگام راه‌اندازی واقعا مشکل جریان هجومی و افت ولتاژ ایجاد می‌کند و این ترایاک تحمل راه اندازی این مدار ترکیبی را ندارد یا مشکلاتی در آینده ایجاد می‌شود، چه راه حل‌هایی وجود دارد؟

تصویر برد رو پیوست میکنم.

چیزهایی که در ذهنم هست :

1. تغذیه هر دو نوع بار به صورت موازی و همزمان با هم (چون جریان کشی زیادی ملاحظه نشد و جریان ترایاک هم بیشتر است!!)
  2. اتصال مدار موازی (ترانزیستور و رله یا ترایاک اضافه) به گیت ترایاک موجود روی برد و تامین خروجی موتور از آن.
  3. ایجاد یک مدار اصلاحی یا خنثی کننده اثرات موتور در ورودی موتور
  4. راه اندازی نرم یا تاخیر در وصل موتور با مدار جانبی
  5. رسیدن به هدف با کمترین قطعات از لحاظ فضا و هزینه اضافی

من 10 ساله خواب بودم تازه بیدار شدم.

اگه چیزی نگید، میرم با C945 و رله و یه خازن بشکه‌ای اجراش میکنما! :sob:

اگر فرض کنیم موتور ما از اینی که عرض کردم قوی‌تر باشه و جریان راه اندازی بیشتری بخواد اون موقع بهترین راهکار چیه؟

سلام C945 چطورید

آقا ساعت خواب ! خوش آمدید :rose:

با توجه به مکان و زمانی که قراره این دستگاه استفاده بشه :wink:
از آخر به اول:
1- برای اطمینان خاطر از کاهش تاثیر بار بر روی مدار از رله استفاده کنید

• رله می تواند از نوع 220 ولت باشد تا تغییری در مدار ایجاد نگردد و بوسیله مدار موجود تحریک شود که راه مطمئن و کمی گران قیمتی است
  • یا از رله با ولتاژ DC استفاده کنید و تحریک آن را از قسمتی از مدار موجود بگیرید، که در این حالت چالش هایی برای تامین انرژی برای رله و اتصال به مدار موجود و نصب در محل و … خواهید داشت، که شخصاً پیشنهاد نمی کنم

2- با توجه به مشخصات ترایاک به نظر مشکلی در راه اندازی همه بارهای مذکور نداره به خصوص اگر مدار آشکار ساز عبور از صفر داشته باشه و به نظر بدون تغییر قابل استفاده است

• در حالت راه اندازی با ترایاک می توانید یک مدار اسنابر بر روی ترایاک اضافه کنید ( اگر بر روی مدار وجود ندارد) و از استفاده از استفاده از آن لذت ببرید :grin:
  • اینکه این مدار قرار است به صورت انبوه برای مقصود شما استفاده شود و یا صرفاً مصرف شخصی دارد در انتخاب هر راه تاثیر دارد

موفق باشید

3 پسندیده

سلام و عرض ادب و ممنون
والا نتونستم از الکترونیک کاربردی تمام وقت دل بکنم…

1. اگه بنا به استفاده از رله آشنای دیرینه خودمون باشه و تغذیه مدار نکشید خوب با استفاده از راکتانس خازنی و اینا چیزی سرهم میکنم همون DC ارزونا رو راه میندازم مشابه این مدار… مگه نمیشه؟ (لقمه رو پیچوندن)

2. اسنابر رو خیلی به موقع اشاره فرمودید میخواستم ویرایش بزنم رو پست اضافش کنم نزاشت… اسنابر واسه این کاربر کوچیک ما خیلی تاثیر داره؟ اگه به محل اتصال موتور نزدیک‌ترش کنم تاثیرش بیشتره یا همینجا چسبیده به ترایاک؟

3.مدار هم تمرینی هست هم کاربردی

مشکل فقط با اسنابر حل نمیشه. احتمالا اون خازن سبز پلی استر با یه مقاومتی در جایی اسنابر باشه.
مشکل اصلی لامپهای LED هستند که ورودی خازنی دارند و با تریاک میونه خوشی ندارند.
اگه دوست داری رله استفاده نکنی باید یه سلف هم با تریاک سری کنی تا اثر خازنی LED ها تعدیل بشه!

2 پسندیده

سلام و درود

والا اصل مدار رو مثلا مخصوص لامپها (LED,…) دادن تو بازار…
گفتید سلف و دلم رو کباب کردید!! (محاسبه درست و اگه آماده نباشه چطور ساخت!)
اگه لازمه اینو به‌صورت هلووار توضیح (مقدار)بدید. :pray:

هلووارش میشه یه سلف اقلا 1 میلی هانری با جریان حدود نیم آمپر

2 پسندیده

البته لامپهای LED زیادی توی بازار هست و بعضیاشون هیچ خازنی توی ورودی ندارن. بدون اسکوپ تشخیص مقدار خازن سخته. بخاطر همین خیلی از سازندگان معتبر PIR رله میزارن:
نمونه PIR سقفی معتبر

2 پسندیده

با توجه به مشخصات این نوع PIR که 80 وات لامپ کم مصرف یا لامپ ال ای دی (SMD,COB) ساپورت می‌کنه و مشخصاتی که برد در دست من نوشته تا 200W احتمالا در عمل اغراق کرده سازندش!
من به دنبال نوع رله‌دارش بودم از اونجا که برخی فروشندگان تخصص چندانی در این زمینه ندارند و تست نمی‌کنند و حوصله این سوال‌ها رو هم ندارند اغلب و همچنین در مشخصات محصول از رله نام برده نمی‌شود، پیدا نکردم… هر چند در این قاب کوچیک بچه رله هم به سختی جا میشه و با همه خوبی‌های دوست داشتنیش خودش عمر محدودی داره!
:wilted_flower:

درود

اگه خازن ندارن چطورن ؟

مدلای بدون خازن ورودی یه خازن توی خروجی دارند. توی گوگل میتونید انواع مختلف درایورهای LED رو پیدا کنید.

1 پسندیده

سلام جناب مهندس میشه بپرسم این برد PIR چه برندی هست؟
برد جالبی داره و برای همچین محصولی من تا به حال این ترکیب سنسور و ترایاک رو ندیده بودم!

ST05M :mag_right:
I think

سلام وقت بخیر این برد رو میشه از کجا تهیه کرد من میخوام برد رو