داشتن ساعت و تاریخ در دستگاه

سلام
تو یک دستگاهی که ساخته شده می خوایم در نسخه های بعدی ساعت و تاریخ و لاگ گیری از اطلاعات داشته باشیم.
برای ساعت و تاریخ چه روشی پیشنهاد میکنید همچنین برای لاگ گیری؟
اینکه از چه ای سی استفاده بشه.
چیزهایی که خودم تا حالا بهش رسیدم DS3231 برای ساعت و تاریخ و برای لاگ گیری ای سی های فلش W25Q هست.

سلام.
برای موضوع ساعت و تاریخ، در صورتی که میکرو کنترلرتون دارای RTC هست و سیستمون دارای باتری بک آپه یا تغذیش قطع نمیشه، میتونید از همون پریفرال میکرو استفاده کنید. در غیر این صورت ای سی هایی مثل DS3231 و یا DS1307 رو میتونید بر اساس دقت و هزینه انتخاب کنید.
برای بحث لاگ گیری بسته به حجم دیتا و نوع دسترسی ای که میخواید بهش داشته داشته باشید، SD card ، حافظه های فلش که خودتون نمونش رو گفتید و ای سی های EEPROM رو میتونید استفاده کنید.
اگر میخواید به صورت منوال لاگ بگیرید و حجم اطلاعاتتون زیاده، SD card با ترکیب filesystem گزینه خوبیه
ساده ترین راه کار هم اینه که اگر حجم قابل قبولی از فلش خود میکرو خالیه، از همون فضا استفاده کنید :slight_smile:

2 پسندیده

خیلی ممنونم از پاسختون
ای سی های ساعت برای اینکه حجم درگیری سمت میکرو رو کم کنم به نظرم خوب بود و DS3231 نسبت به DS1307 از این نظر بهتره که کریستال خارجی لازم نداره.
SD Card هم به خاطر بحث پایداری و سوختن و مشکلات دیگه مشکل داره.
موارد بالا درست هست؟؟

بر اساس تجربه DS3231 استیبل تره و حجم قطعات جانبیش هم کمتره. اما خود استفاده از RTC خیلی میکرو رو درگیر نمیکنه چون این یک پریفرال سخت افزاری و وقتی شما فعالش کنید کار خودش رو میکنه.
در مورد SD card بستگی به نوع استفاده و طراحیتون داره، اتفاقا میتونه خیلی پایدار باشه و خیلی از صنعت ها از این سخت افزار به عنوان دیتابیس و یا استورج دوم استفاده میکنن. لاگ گرفتن که خیلی موضوع حساسی نیست. از طرفی حافظه های Flash دارای لایف سایکل هستن و توی دفعات نوشتن دیتا مراقب باشید که این موضوع باعث مستهلک شدن میشه.

4 پسندیده