مشکل انتقال دیتا روی خط و اکسترکت در سمت گیرنده

سلام دوستان گرامی

سعی کردم سوالم رو بسیار خلاصه و مفهوم بزارم :

کارکرد مداری شبیه بالا به این صورته که دیتا رو با سوئیچ منفی میفرسته و با مثبت ریست میکنه.
دو تا مشکل به وجود میاد :

1. اختلال توسط پایه RESET مدار کنترلر که پیش فرض LOW هست و خط رو منفی میکنه.
  2. اختلال توسط ولتاژ مثبت برگشتی (اگر دیتا نداشته باشیم) از مسیر LED به سمت خط و پایه RESET مدار کنترلر.

به صورت ساده قصد اصلاح این دو مورد (با تعبیه مداری بجای دو بافر مشخص شده در تصویر) داشتم با دیود و ترانزیستور امتحان کردم ترکیب مطلوبی به دست نیاوردم.

اجرا به صورت نرم افزاری نیست.

نظرتون چیه؟ چه ترفندی میشه زد؟ لطفا راهنمایی کنید.

عکس و اطلاعات سوال رو جمع و جور کردم بهتر پرسیدم.

عکس و اطلاعات سوال رو جمع و جور کردم و شسته رفته تر پرسیدم…
بیاید راهنمایی کنید لطفا :grimacing: :wink:

سلام
در مدار گیرنده هم دو سطح ولتاژ مثبت و منفی تغذیه هم دارید آیا ؟
در صورتی که بله، بنظرم مدار زیر رو میتونید شبیه سازی کنید :

1 پسندیده

درود
دو نکته متوجه شدم
ماسفت کاهشی جمع و جور گیر نمیاد!
تغذیه 0,+VCC است. اون شکل تناوب پالسها با توجه به دیاگرام مدار برای انتقال بهتر مفهوم وضعیت است و خط صاف تقریبا به معنای آزاد و شناور یا های‌امپدانس و عدم وجود ولتاژ یا زمین یا عدم برقراری مسیر جریان است.
اگر گراند روی خط بیافتد به معنای تحریک است یعنی به صورت پیش فرض مسیر مسدود یا خالی یا شناور است به همین خاطر اون وضعیت low پیش فرض ریست نباید روی خط بیافتد!
به لحاظی همان سوئیچ توسط ترانزیستور NPN روی خط قرار داده شد و تصوری از نویز نپذیری هم داشتم.
مشکل آن است وقتی خط خالی باشد مدار ناخواسته از طریق LED به سمت پایه ریست کنترلر برقرار میشود و یا اینکه ولتاژ منفی از طریق پایه ریست که پیش فرض low هست روی خط میافتد!
باید بیشتر فکر کنم روی پیدا کردن ترکیب درست مثلا با ماسفت (جمع و جور با کنترل ایزوله) یا ناچارا استفاده از تراشه اضافه یا اینکه کلا نحوه ارسال دیتا رو تغییر بدم. اوایل فکر میکردم با تعیین سطح ولتاژ حل بشه کارساز نبود.
بافرهایی که تست کردم ظاهرا منطقی بودند وضعیت 0,1، با نوع کنترل شونده هم نشد که بشه! میخوام مجبور نشم از قطعات گنده سوئیچ استفاده کنم.
اگه نکته یا سر خط دیگه به نظرتون میرسه برای اصلاح مدار بفرمایید…
از پروتکل خاصی استفاده نشده اجرای ساده سخت افزاری مد نظر است.

ممنون

خب طبیعیه، که نشتی جریان توی مدارتون دارید وقتی که خط یک جاهایی فلوت میشه
و خیلی طبیعی تز از اون نویز پذیری خط در زمانی که دیتایی وجود نداره !
میخواستم بگم از مدار مونو استابل ترانزیستوری حساس به لبه ها استفاده کنید که چون توی ورودی یک خازن سری دارند، یک نوع ایزولاتور الکتریکی هم برای شما محسوب میشه !

اما ی راه کار ساده تر میتونم بدم
از تقسیم مقاومتی استفاده کنید :))
image
روش پیاده سازیش هم اینه که شما سطح ولتاژ Vdd سمت گیرنده رو مقداری متفاوت از سطح ولتاژ ریست ورودی میدید
حالا سه حالت پیش میاد :
1- ورودی فلوت → خروجی VDD
2- وروی 0 → خروجی تقسیم مقامتی بین vdd تا 0
3- ورودی v+ ( ولتاژ پین ریست ) → خروجی جمع خطی اثر منابع توان vdd و v +
همه اینا به شرطی هست که زمین فرستنده و گیرنده یکسان باشه
در نهایت شما توی ورودی سه تا سطح ولتاژ دارید که با دوتا مقایسه کننده ( استفاده از یک آپ امپ دوتایی مثل lm358 ) یا حتی ترانزیستور لول مقاییسه کنید و دیتاتون رو اکسترکت کنید !

2 پسندیده

خیلی ممنون
به موارد خوبی اشاره کردید :pray:

1 پسندیده