تغذیه Transformerless و روش محافظت

سلام

سوال‌های خوبی داشتم، محبت کنید به هر اندازه بی‌پاسخ نگذارید.

مدار پایه تغذیه Transformerless را در نظر بگیرید،

:question: مورد نشان شده در در شکل1 و شکل4 برای جلوگیری از تخریب خازنه؟ درسته اینکار و بهتره چطور این محافظت رو انجام داد که به تبع اون خروجی محافظت بشه؟
:question: مورد نشان شده شکل2 (مقاومت ضربه‌گیر)

:question: در شکل3 همان ابتدا با زنر تکلیف ولتاژ رو معلوم کرده بعد رسیده به یکسوساز نیم موج… ولی در شکل4 اول نیم‌موج بعد ترکیب مقاومت و زنر قبل از خازن هموارکننده و در شکل5 اول خازن گذاشته…

:exclamation: در اینگونه مدارها با یکسوسازی نیم موج ولتاژ کاتد دیود یکسوساز با زمین (بدون بار و خازن) 155ولت میشه؟ 1.41Vrms/2
و با فرض قرار دادن خازن صافی و اتصال کوتاه خازن کاهنده، 310V ؟

چرا تولید کنندگان تثبیت کننده (مثلا زنر) نمیگذارند؟

:exclamation: در شکل5 مقاومت R2 که در ترکیب با زنر بسته شده

ممنون

درود بر شما
1- ببنید در ابتدا من بر این باورم که کلا هدف ار بکارگیری انواع محافظت ها در مدار تخریب خارن نیست. معمولا اهدافی مثل : محافظت از ولتاژ خروجی به منظور محافطت از بار و مصرف کننده، رگولاسیون ولتاژ خروجی و … دنبال میشن که جواب سوال اولتون همی مورد هست.
2- مقاومت ضریه گیر به منظور ایجاد یک فیلتریتگ low pass با پهنای باند مورد نظره که بتونه اسپایک ها ولتاژ ورودی رو دمپ کنه
3- بله درسته، در یکسوساز هنگام انتخاب دیود، پیک جریان و پیک ولتاژ معکوس مهمه
4- سوالتون در مورد تولید کنندگان رو متوجه نشدم
5- در شکل 5، ترکیب مقاومت و زنر یک رگولاتور خطی با رگولاسیون بار کم به شما ارائه میده. و جریان مقاومت برابر مجوع جریان زنر و خروجی میشه، در صورتی که جریان خروجی از حدمشخصی بیشتر بشه ناچارا جریان زنر کم میشه و میتونه زنر رو از ناحیه شکست خودش خارج بکنه.

1 پسندیده

سلام و ممنون

مورد جواب 4 به کسر قطعات تثبیت کننده اشاره می‌کند که احتمال زیاد به دلایل جیبی از مدار حذف می‌شوند.

:question:
در شکل3 ابتدا زنر گذاشته بعد دیود یکسوساز و خازن…
در شکل4 ابتدا دیود یکسوساز بعد مقاومت و بعد زنر و بعد خازن صافی …
در شکل5 اول خازن صافی بعد مقاومت بعد زنر … (ولتاژ خازن چند؟)
کدام ترکیب درست‌تر است؟ حداقل ولتاژ خازن بر اساس این ترتیبها چند ولت باید باشد؟

مورد جواب 5 فکر میکنم نهایت جریان دهی تغذیه 50mA را اگر بار بکشد خروجی فقط از لحاظ افت ولتاژ تاثیر میگیرد و منظورتان خارج شدن از ناحیه شکست همین است؟

راجع به مورد 4 احتمالا همینطوره، معمولا تا جایی که من دیدم این مدار ها در محصولات نسبتا ساده و ارزان قیمتی مورد استفاده قرار می گیرند که قراره تیراژ بالایی داشته باشه! بنابرای چنین حرکتی دوتا نکته مفید برای تولید کننده داره که میزارم خودتون حدس بزنید :slight_smile:

راجع به مدارها؛ باید بگم همه این مدارها درست هستن و با انتخاب مقادیر مناسب میتونن ولتاژ خروجی موردنظر رو رگوله کنند. اما تفاوتشون چیه ؟ اپلیکشنشون و اینکه چه مقدار توانی رو قراره تامین کنند و یک نکته مهم، ریپل خروجی! هزینش هم به قول خودتون تعداد المان های بیشتر کانورتر هست.

و درنهایت هم برای اینکه سوال اصیلتون رو بی جواب نزارم، باید بگم مدارهارو بررسی کنید ببینید کدون برای استفاده شما مناسبتره. اما در کل توی مدارهایی که من دیدم مورد 5 مرسوم تر بوده

1 پسندیده

@Thesami
ممنون
لطفتان مستدام

1 پسندیده