تفاوت yocto با buildroot چیست ؟

برای ساخت ایمیج لینوکس برای برد های امبدد بعضا دوتا بیلد سیستم معروف وجود داره توی اینترنت ، yocto (یوکتو) و buildroot (بیلدروت) . میخواستم ببینم کدوم یکی بهتر هست و چه تفاوت هایی با هم دارند و برای شروع بهتره که از کدوم استفاده کنیم.

yocto ابزار به مراتب کاملتری هست و ساختاری لایه لایه داره ولی پیچیده تره! برخلاف yocto ابزار buildroot برای ساده کردن و استفاده راحتتر ساخته شده ولی خب به کاملی یاکتو نیس. برای شروع بهتره با بردای کوچیک و کارای ساده از بیلدروت استفاده کنین و برای کارای بزرگ و پیچیده با تنظیمات بالا از یاکتو

3 پسندیده

من به شخصه از yocto خیلی نتونستم استفاده کنم به چند دلیل:

  • پیچیدگی بیشتر
  • پشتیبانی از تعداد تراشه های کمتر یا عکسش یعنی عدم اماده سازی فایلهای کانفیگ توسط سازنده تراشه ها
  • و زمان بیلد طولانی به طوری که تا دو روز هم ساخت ایمیج طول کشیده
    این جدول مقایسه دو روش ساخت ایمیج لینوکس با توزیع های موجود لینوکس هست
1 پسندیده

شما مطمئنین پشتیبانی از یاکتو کمتره؟ توی بقیه سایتا که دقیقا عکس حرف شما رو زدن. حتی توی بخش ریپوزیتوری های سایت یاکتو برید میتونین کلی از متاهارو ببینید که بصورت رسمی منتشر شده اند. و یه نکته مهم اینکه یاکتو از انجمن لینوکس مستقیم استخراج شده بعیده پشتیبانی ازش کمتر باشه

1 پسندیده

این لیست کانفیگ بردهاییه که buildroot پشتیبانی میکنه:
https://git.busybox.net/buildroot/tree/configs

من لیست بردهایی که yocto پشتیبانی میکنه رو پیدا نکردم اگر شما سراغ دارین قرار بدین مقایسه کنیم.

توی این لینک میتونین متاهای تایید شده رو ببینین که بطور کلی تعدادشون خیلی خیلی زیاده. نرم افزاریا مثل جاوا، آناکندا و … و سخت افزاریا مثل آرم، اینتل، زایلینکس و… معلومن:
https://git.yoctoproject.org/
اگه به صورت خاص برای برد خاصی مد نظرتونه که بردای معروف مثل رزبری پای هم توی همون لینک متادیتاشون مشخصه. و اگه توسط شخص ثالت نوشته شده باشه که توی گیت هاب هست.
اگه نه میخواید خودتون برای سخت افزاری متا بنویسید توی لینک زیر کلللللللللی از فایلای dts رو میتونین پیدا کنین که به صورت رسمی توی سورس ریپوزیتوی پوکی هستن و میتونین استفاده کنین:
https://git.yoctoproject.org/linux-yocto-contrib/tree/arch

اگه یه نگاه بکنین میبینین که متادیتاهای اماده شده برای یاکتو خیلی بیشتر از اون لینکیه که شما فرستادید ولی مساله اینجاس که کار کردن باهاش پیچیدگی خاص خودشو داره و باید وقت زیادی براش گذاشته بشه.