گلایه از مهندسین عزیز!

سلام به مهندسین عزیز
یه گلایه از خودمون دارم.
درسته که اینجا فروم پرسش و پاسخ هست و جای گله و شکایت نیست اما این موضوع مهمیه و در آخر با یک پرسش خاتمش میدم تا قوانین اینجا هم خدشه دار نشه.

اول سوال:
آقا یا خانم مهندس، شما برای طراحی و ساخت یه مدار چشمک زن چقدر دستمزد میگیرید؟

کمتر از 800 هزار تومن برای همچین کاری نمیصرفه.
چرا؟
چون اگر امروز من مهندس میتونم همچین مداری رو در کمتر از نیم ساعت بسازم دلیلش اینه که سالها زحمت کشیدم و هزینه های زیادی کردم و اینکه الان از من نیم ساعت وقت میگیره دلیل نمیشه قیمت پایین بدم یا مجانی کار کنم.

چرا یه تعداد از مهندسین برای انجام پروژه ها اینقدر قیمت پایین میدن که باعث میشه:
1- جایگاه مهندسین در جامعه پایین بیاد
2- مثل کارگر ساده برخورد بشه
3- دستمزد کارها اینقدر افتضاح بشه
4- ارزشی برای کارمون قائل نباشن

یک پزشک چرا اینقدر بهش بها داده میشه؟ چون خود پزشکان جایگاهشون رو تو جامعه حفظ کردن و همیشه پشت هم درمیان
مگه یه پزشک چقدر سختی کشیده و چقدر تلاش کرده؟ حتی به اندازه نصف مهندسین هم تلاش نکردن و سختی ندیدن (البته به غیر از پزشکان خاص)
اما صرف رفتن پیش یه پزشک و معاینه خودتون ببینید چقدر هزینه داره و در عین حال چقدر پیش مردم دارای احترام هستن.

بعد از مدت ها حاضر شدم یه پروژه از داخل ایران قبول کنم دلیلشم آشنایی واسطی بود که سفارش رو آورده بود
یه مدار ساده بود که برنامه نویسیش حدود 4 روز زمان نیاز داشت
بعد از کلی کلنجار رفتن با خودم حاضر شدم هزینه رو 4.8 میلیون بگم تا تو این شرایط اقتصادی کشور به این بابا فشاری نیاد
کارفرما با تعجب نگاه میکرد! از تعجب اون خیلی نارحت شدم البته دلیل ناراحتیم خود ما مهندسین بودیم نه کارفرما
بعدشم حاضر نشدم از این پایینتر بیام و جدا شدم.

چرا مهندسای عزیز در داخل کشور وقتی کارفرا اینقدر قیمت و ارزش کار شمارو پایین میاره شما کوتاه میاد؟
بزارید بدونن بدون شما کل پروژه رو زمین میمونه و کار کلا میخوابه، اونوقت قدر کارمون رو میدونن

در آخر اینکه تا خودمون برای کارمون ارزشی قائل نشیم بقیه هیچ اهمیتی و ارزشی برای ما قائل نمیشن.

دوباره سوال رو مینویسم و لطفا پاسخ واقعی خودتون رو بنویسید:
آقا یا خانم مهندس، شما برای طراحی و ساخت یه مدار چشمک زن چقدر دستمزد میگیرید؟

جهت اطلاع دوستان هزینه انجام پروژه در خارج از کشور ساعتی حدودا 1.2 میلیون میشه و این اصلا گرون نیست بلکه ارزش کارمون و سختی هست که سالها توی اتاقامون و آزمایشگاه هامون کشیدیم

12 پسندیده

شخصا فکر میکنم این موضوع یک موضوع کاملا عادیه
و نباید روش حساس شد و نباید با شغلهای دیگه که پارامترهای خاص خودش را دارند مقایسه کرد

یه سری ادم هستند نیازی دارند و یه سری ادم هستند اون نیاز را میگن براورده میکنند
هر چی کار حرفه ای تر بشه میزان حضور تجربه و تخصص توش بیشتر میشه و تشخیص ادم درست اینکار هم البته سخت تر

کارفرما دوست داره با کمترین قیمت انجام بده
و اگر رده بندی انتخابش فقط بر اساس قیمت باشه خیلی وقتها دچار چالش خواهد شد

پس من به عنوان یک ادمی که فکر میکنم حرفه ای هستم
سعی میکنم اصلا به موضوعات و چراهای اینچنینی توجه نکنم
قیمت خودم را میدم مسیر خودم را میدم و خیلی وقتها هم شاهد برگشت ادمهایی که باهاشون قرار بوده کار کنم بودم اونم با یک تجربه بد بودند.

و همیشه هم اینجور نیست که ادمها ازرش خودشون را نیمدونن
شخصا اوایل کار تخصصی ام که کار اجرایی نکرده بودم دنبال تجربه بودم
برای یک شرکتی ده تا برد با قیمت بسیار نازل و با کلی دردسر زدم سرویس هم شدند البته
کار که دستم اومد گفتم دیگه من نیستم

5 پسندیده

سلام به هر دو بزرگوار و دیگر دوستان :rose:
به نحوی هر دو نفر صحبت شان صحیح است!
و در مواقعی در یک پارادوکس حضور داریم، که بخشی از این تناقض ها ذهنی هست و بخشی واقعی
مثلاً میشه به مواردی اشاره کرد:

1- بازار بر اساس عرضه و تقاضاست و مشتری هم به دنبال قیمت و کیفیت خوب!

2- کیفیت خدمات هم مثل کیفیت کالا میمونه و میتونه پایین و یا بالا باشه و هر کدام مشتری خودش را داره و هر بخش جامعه هم به نیاز خودش پاسخ میده، یعنی خیلی جاها کیفیت پایین مورد درخواست هست و جاهایی برعکس

3- معیاری برای تعیین سطح کیفی و کمی یک مهندس یا تیم مهندسی تعریف نشده ( منظور مهندسی الکترونیک در بعد سخت افزار و نرم افزار هست )در صورتیکه برای مثال در پزشکی مشخص شده و با ساز و کار مشخص مراتب را می گذرانند

4- بسیاری از مشتری ها یا کارفرماها اطلاعی از سطح کیفی کارهای الکترونیکی ندارند و معیارشون فقط نام یک کالا یا پروژه هست و قیمت اون و مقام مقایسه ای بیشتر از این در دسترس ندارند

5- در کشور ما ساز و کار کلان کشور در سطح وزات خانه ها طی بیش از 60 سال بر اساس خام فروشی است، مثل وزارت نفت، نیرو، معدن، انرژی اتمی و … یعنی هنوز در این سطح تصمیمی بر اساس ایجاد ارزش افزوده از منابع انرژی و معدنی و … گرفته نشده، این در حالی هست که رشته الکترونیک جزو دسته ای از خدمات است که باعث ایجاد ارزش افزوده می شود. برای مثال ما در دنیا در بسیاری از کشورها وزارت انرژی داریم که منابع آب و اتمی و نفت و … به صورت واحد مدیریت می کنند و پیگیر ارزش افزوده هستند، پس در ایران به صورت نهادینه و کلان به استفاده و اهمیت رشته الکترونیک پرداخته نشده، و فعلاً یک نهاد وابسته به ریاست جمهوری و شرکت های دانش بنیان به نظر این خلاء را قرار است یا در حال پر کردن است!

6- به دلیل بالا و شاید دلایل دیگر، مهندسین الکترونیک در گرایش ها و تخصص های مختلف اصلاً شناخته شده، تعریف شده و مشخص نیستند و هیچ صنف و تشکل و ساز و کار قانونی و تدوین شده ای ندارند تا حداقل معلوم باشد چگونه رده بندی می شوند و مقام مرتبه آنها چیست! البته مدیریت این تقسیم بندی با وجود این همه تکثر در الکترونیک بسیار پیچیده به نظر می رسد

7- در مورد اختلاف دستمزد داخل و خارج به دلیل تورم بالا ( که ناشی از بهره وری پایین یک کشور است ) به صورت طبیعی در معادل سازی اعداد دریافتی در خارج، از دید افراد داخل کشور بسیار بزرگ تر از آن چیزی است که در داخل امکان دریافت دارد و ذهنیت های مختلفی را پدید می آورد
البته افراد متخصص در خارج از ایران منزلت خودشان را دارند و می توانند بسیار موفق عمل کنند و از طرفی رقابت هم در خارج از کشور بسیار تنگاتنگ است چون متخصصین بسیار ارزنده ای در کل دنیا حضور دارند که بین آنها ماندن کار ساده ای نیست
در کل و در حال حاضر درآمد ارزی و هزینه کردن ریالی بسیار جذاب است و مناسب

8- موارد دیگری از قبیل اخلاق مهندسی، اخلاق کسب و کار ، توانایی برقراری ارتباط و دیگر مهارت های ارتباطی فردی و به خصوص گروهی هم در زمینه پیشرفت افراد و مجموعه ها موثر است، که معمولاً پایه ثابت نقطه ضعف های مهندسین الکترونیک ایرانی می باشد! ( که در این رابطه در گفتگویی با عنوان «ارتش یک نفره» در موردش صحبت شده است)
#ارتش1نفره https://t.me/chilaboard

9- شاید یتوان گفت تمامی موراد گفته شده از زبان دوستان عزیز و موارد بالا تشکیل یک معادله دیفرانسیل نسبتاً پیچیده را می دهد که فعلاً توسط افراد شاغل در این حوزه به نحوی در حال حل شدن است، و هر فرد یا گروه به نوبه خودش بخشی از کار را گرفته است و انجام میدهد!!
واینکه چگونه آسیب شناسی شود ؟ و اینکه از کجا امکان بهبود اوضاع وجود دارد؟ شاید نیازمند تخصص هایی مثل جامعه شناس و اقتصاد دان و افراد اهل سیاست ورزی و دیگرانی است تا شالوده آن را منظم کنند!!

10- البته امکان اقتباس از مدل های دیگر در دنیا حتماً وجود دارد، ولی می بایست با ساز و کار فرهنگ کار در ایران تطبیق پیدا کند و یا فرهنگ کار در ایران بپذیرد که می بایست تغییرات اساسی نیز داشته باشد تا با ساز و کار در دنیا همسو شود.

زمانه، زمانه افزایش بهره وری و کاهش هزینه هاست و ماندگاری در بازار دنیا فعلاً بر این اساس تعریف می شود و در دهه پیش رو دیگر مدل های کاسبی و تجارت قدیمی جوابگو نیست!

سلامت و سعادتمند باشید

5 پسندیده

این ۴.۸۰۰ که گفتی شوخی بود؟ من زیر ۲۰ میلیون کار نمیکنم چون نمیارزه. شده از جیب بخورم هیچوقت زیر ۵۰۰ دلار کار نمیگیرم. چه نرخ هایی هست شماها دارید

3 پسندیده

انجام کارهای پروژه‌ ای و ساعتی فقط زمانی توجیه داره که شما در ابتدای ورود به بازار کار هستید ، هنوز تجربه عملی کافی ندارید و فرصت خوبیه برای تجربه کاری و ورود به بازار ، طبیعتا دستمزد تو درجه اهمیت دوم قرار داره و کارفرمایی که به دنبال این افراد میاد باید دستمزد پایین‌تر رو با کیفیت پایین‌تر کار قبول کنه

صحبت من با کسانیه که مدتیه وارد بازار شدن به حد نهایی تخصص رسیدن و تجربه کافی دارن

عزیزان فروش پروژه ،کد و طرح pcb مثل فروش نفت خام هستش نکنید

به جای این کار توی تولید شریک بشید به دنبال کارهایی برید که تداوم داره از طریق تخصص خودتون سرمایه گذاری کنید

1 پسندیده

اگر برای کسب تجربه باش یا پیش نیاز اهداف خودم باش، فقط هزینه های قطعات، ساخت و نیروها رو حساب میکنم اما اگر کسب تجربه یا دانش اون کار برام مهم نباش کارهای کوچیک نمیگیرم و کارهای پیچیده هم بعد از احتساب تمام هزینه ها و دستمزد خودم و نیروها ضربدر 2 میکنم قیمت رو.

2 پسندیده

بسیار دقیق جناب @M_Hariri
نظر دوستان در خصوص این موارد چیه:
1- چرا ما صنف نداریم، چون طلب نکردیم و قدیمی های ما دنبالش نرفتن، بنظرتون میشه ایجادش کرد؟
2- چرا در ایران علاقه به کار تیمی در الکترونیک پایینه: در حالی که الکترونیک بدون شک انفرادی عمل کردن و یا راس کار رو یک نفره کنترل کردن آینده درخشانی نداره

1 پسندیده

محاسبه هزینه ها ضربدر ۲ بهترین و معقولانه ترین فرمول هست
هزینه ها شامل قطعات و مواد مصرفی بعلاوه هزینه نیروی انسانی و ساعت کار انجام شده

باز واسه اون هم یه حداقلی باید داشته باشیم که توی این روزگار از نظر من زیر ۳۰ تومن دست زدن به پروژه حرام شرعی و عرفی و غیر قانونی هست .

اگه پروژه ای راحته برن خودشون انجام بدن

1 پسندیده

با سلام بنظر بنده قیمت گذاری از یک طرف نیز بستگی به نوع پیمانکار دارد. اگر طرف قرارداد شرکت باشد هزینه های بالاسری اجاره و اب و برق و عیدی کارمندا و تعطیلات و سنوات و چه وچه هم رو پروژه میاد. اونوقت با توجه به راندمان کاری کارشناسان کارمندی قیمت از معادل خارجی بیشتر نشه کمتر هم نیست. این امر هرچند قیمت را بسیار بالا می بره ولی در عوض کارفرما هم از تعهد زمانی و کیفیت و پشتیبانی خیالش راحت است.
لذا طبیعی است پروژه ای که به یک کارشناس بدون هویت حقوقی داده میشه باید قیمت کمتری داشته باشه. ضمنا این پروژه ها عمدتا یا جنبه تحقیقاتی برای شرکت های بزرگ رو داره و یا کارفرما ریسک های تاخیر و خرابی و عدم پشتیبانی را می پذیرد.

1 پسندیده

دوست گرامی جناب @Mostafa_Heidary
اون 4.800 شوخی نبود وقتی واسطه آشنای عزیز هست که نمیخوای روش رو زمین بزنی و ارزش کار بیشتر از این هم نیست چرا قیمت بالاتر بدم؟ یا چرا مجانی انجام بدم که ارزش کار از بین بره؟ هر چیزی جای خود دارد

اصل مطلب چیزه دیگست
هدف اینجا درمورد بی برنامه بودن مهندسین الکترونیک هستش و گرفتن پروژه به هر قیمتی حتی زیر پا گذاشتن ارزش خودش که این باعث شده نگاه کل جامعه تولید کننده به مهندسین الکترونیک تا این حد بدون ارزش باشه

1 پسندیده

جناب @Mohamad.H_Yazdani و بقیه دوستان لطفا شما هم به این پاسخ بدین که
بنظرتون برنامه یک مهندس الکترونیک باید چی باشه؟

1 پسندیده

با عرض سلام خدمت دوستان.
موضوع بسیار جالبی مطرح شده ولی مسائل خیلی مهمی در مقایسه یک متخصص الکترونیک با یک پزشک در این بحث از قلم افتاده اند که مهم ترین آن ها مسئله قیمت گزاری است.
تعرفه دستمزد یک پزشک (بسته به تخصص و نوع خدمات) در قالب لیست تعرفه از طرف یک نهادی مشخص می شود که نسبت به بیمار یا پزشک بی طرف است. در حالی که حوضه الکترونیک علی رغم استعداد های بلقوه ای -که دوستان در بالا اشاره کردند- دارد هیچ نهاد مسئول نداشته و قیمت های این بازار سازمان دهی نمی شود که به نظر شخص من اصی ترین مشکل در نابسامانی به وجود آمده در بازار الکترونیک است.

3 پسندیده

با عرض سلام و احترام
به طور کلی پروژه ای کار کردن در ایران نسبت به سالهای قبل شرایطش به مراتب بدتر شده است. دو گروه در ایران قیمت خراب کن هستند یکی اشخاصی که توهم مهندس خبره الکترونیک بودن دارند که تنها کاری هم که کردند روشن کردن ال ای دی و بالا آوردن ال سی دی کاراکتری با اردوینو هست ، گروهی دیگر که مهندس نسبتا خوبی هم هستند ولی بنا بر شرایط مادی و یا تصور جذب مشتری بیشتر قیمت های به شدت پایین میدن‌.
گروه اول که تکلیف خودشون و کاری که قراره تحویل بدن مشخصه.
گروه دوم واقعا برای من دردناکه ، گروهی رو میشناسم که برای طراحی یک بردی با کلی امکانات و…که چندین بار برد مختلف زدن و قطعات زیادی رو هم در تست سوزوندن. قیمت کلا ۲۰ میلیون گرفتند. حساب کتاب که میکنی متوجه میشی کلا ۲ میلیون سود کردن با سه ماه وقت صرف کردن و نمی‌دونم چطوری صرف می‌کنه براشون و دارن چیکار میکنن.
امیدوارم روند کار برای همه ی مردم کشورم مساعدتر بشه.
برای پروژه الکترونیک هم دوستان اگر پیشنهاد برای گرفتن از خارج کشور دارن ، خوب میشه همینجا بگن.

4 پسندیده

سلام جناب @Mehdi_Papir
از اینکه شمارو کنارمون داریم خوشحالیم و از نکته ای که گفتین ممنون
این کار همون صنف هست که ما نداریم.
ما الکترونیکی ها توی بازار اینقدر وا دادیم که دیگه ارزشی برای تولید کننده ها نداریم و باید یکجایی این قضیه رو سر و سامون بدیم وگرنه برای نسل های بعد هم همین قضیه تکرار میشه.

سلام دوست عزیز جناب @Ali_Pourhossein
از آشنایی با شما خوشوقتم
اتفاقا در نظر دارم یه کلیپ برای آموزش درآمد دلاری بزارم تا بقیه دوستان هم استفاده کنن.
یه موردی باید برطرف بشه بعد از اون میزارمش

2 پسندیده

شما برای طراحی و ساخت یه مدار چشمک زن چقدر دستمزد میگیرید؟

این سوال دقیقی نیست ممکنه چشمک زن فقط خاموش و روشن کردن یه ال ای دی با آردوینو باشه (زمان اجرا زیر ۱ دقیقه!) یا مثلا بخوان تا ۱۰ آمپر خروجی بده و با PCB تک لایه و یه میکروی چینی OTP که سازندش سایت هم نداره انجام بشه و علاوه بر کلید و ولوم های روی برد و ریموت کنترل، با اپلیکیشن اندروید و IOS و ویندوز و مک و صد البته اپلیکیشن تحت وب، سرعت و نور ال ای دی ها قابل کنترل باشه :slight_smile:

به هر حال من من به عنوان یه فرد کم تجربه برای پروژه‌ای که مینیمم ۲ ساعت و ماکزیمم یک روز وقتم رو بگیره ۱ میلیون دستمزد رو حداقل مقدار منطقی میدونم.

1 پسندیده

سلا به استاد سایتاما عزیز @ghost1998
منظور ارزش وقت مهندس برای حتی ساده ترین مدارات الکترونیکی هستش نه خود مدار چشمک زن.
مثلا چشمک زن ساده با ترانزیستور و خازن انجامش 10 دقیقه نمیشه برای همین کارفراماها انتظار دارن مجانی یا با مبالغ بسیار پایین انجام بشه
بحث سر ارزش وقت و تجربه ای هست که مهندسین طی سالها بدست آوردن
اینکه چرا اکثر مهندسین الکترونیک معمولا به سه چیز فکر میکنن:
1- پروژه برای بقیه انجام بدن
2- بصورت تنهایی یک تولیدی راه بندازن
3- قطعات و ابزار و نیاز های بقیه مهندسین الکترونیک رو تهیه کنن (سایت های فروش قطعات)

مگر وقت و از این مهمتر دانشی که کسب کردیم اینقدر معمولی هست که به یکی از این سه کار بقیه عمر رو بگذرونیم؟
خوب این همه تلاش و عمر بزاریم پای الکترونیک و بعد این همه سختی و هزینه های زیاد ماهی مثلا خالص 25 تومن درامدمون باشه؟
خوب بعد دبیرستان یه میوه فروشی باز میکردیم یا میرفتیم شاگرد مکانیک میشدیم یا راننده تاکسی اینجوری هم سختی نکشیده بودیم و نه اینقدر هزینه کرده بودیم و درامدشم از ماهی 25 تومن هم بیشتر بود

نمیدونم میتونم منظورم رو درست برسونم یا نه!

یکی از بچه های الکترونیک الان بصورت پروژه ای ماهی حدود 200 میلیون درامد داره نمیدونم بنظر شما این خوب هست یا نه اما بنظر من با علمی که الکترونیک در اختیارمون گذاشته ماهی 200 تومن افتضاح هست

در صورتی که اگر با هم باشیم و یه تیم قوی تشکیل بدیم در سال های اول به ماهی 1 میلیارد راحت میرسیم و بعد از چندسال روزانه به این درامد خواهیم رسید

2 پسندیده

خب برای اینکه با هم باشیم چه ایده ای وجود داره ؟ یا دارید؟

2 پسندیده

من اینجا هم سوال دارم و هم جواب

اول سوالم این هست که در کشور های دیگه این دغدغه هایی که ما داریم چطور هندل شده ؟!
مثلا در کشور های دیگه اتحادیه نرخ میده برای مثلا پروژه های آردوینو ؟ یعنی میگه آردوینو از 50 دلار ، از چشمک زن تا کار با PWM و … ؟؟

این دوستانی که پروژه از خارج کشور میگیرند یا ارتباط دارند میتونند روال رو در کشور های دیگه بررسی کنند ؟!

به نظرم همین متفاوت بودن ذات الکترونیک هست که کار رو سخت کرده و واقعا نمیشه نرخ مشخصی داد و باید پروژه به پروژه قیمت مشخص بشه

من همین الان یه بررسی کردم توی سایت های کاریابی ایرانی و تقریبا چیزی از الکترونیک پیدا نکردم

برای همین در جواب @Cooper_IOT میتونه یه پلتفرم کاریابی تخصصی مخصوص الکترونیک ایجاد بشه مثل پلتفرم های تخصصی دیگه که ایجاد شده مثل همین انجمن یا موتور جست و جوی آیسی یا سایت پالت
البته به نظر من باید یه تفاوت مهم با این چندتا پلتفرمی که گفتم داشته باشه و اونهم اینکه خرجش رو خودش در بیاره و شدنی هم هست این باعث میشه که کیفیتش هم قابل قبول باشه و حتی ممکنه بتونه به بهبود بقیه پلتفرم های تخصصی که ایجاد شده هم کمک بکنه چون درآمد خیلی خوبی ازش ایجاد میشه برای توسعه دهنده

تخصصی بودن این پلتفرم و اگر توسط همین مجموعه سیسوگ انجام بشه باعث ایجاد همکاری میشه چون خیلی افراد اینجا همدیگه رو میشناسند یا با بررسی مطالبی که توی سایت سیسوگ گذاشتند یا جواب هایی که اینجا توی انجمن دادند میتونند سطح همدیگه رو بشناسند و با هم ارتباط بگیرند .

اینطوری توی قیمت گذاری هم تاثیر داره و همه حساب کتاب دستشون میاد

حتی میشه افراد پروژه هایی که توی روال خودشون میگیرند رو هم توی سایت قرار بدند با جزییات تا روی قیمت گذاری کلی تاثیر گذار باشه

1 پسندیده

سلام وقت همگی بخیر
والله این پیشنهاد را قبلا بهش خیلی فکر کردیم ولی هنوز به جمع بندی نرسیدیم و به نظرمون هنوز به جایی نرسیدیم که بتونیم یک سامانه فراگیر ایجاد کنیم شاید در اینده

ولی خب شخصا فکر میکنم این مسیر و این ساختار قیمت دهی را نمیشه تغییر داد و ساختار بازار همینه
همیشه تنوع خوبه و …
البته میشه با اگاهی بخشی در این حوزه کمی دیدگاه ها را منطقی تر کرد

3 پسندیده